| AlexMoss a întrebat:

Cat costa un cal obisnuit si cat costa sal intretii?
Fundaaaa

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Pretul calului difera de la unu la altul.
Conteaza foarte mult aspectul sau, varsta si sanatatea.
Calul de rasa Semigreu frumos, tanar si sanatos este undeva intre 1. 000 - 1. 500 euro (Daca are si pedigree poate costa mai mult)

Daca nu detii un grajd amenajat, trebuie sa stii ca un asemenea loc are o chirie comparabila cu inchiriatul unui apartament intr-un oras mediu, iar in acesti bani va fi inclusa si ingrijirea animalului. Pentru transport vei avea nevoie de o rulota speciala, pentru care va trebui sa platesti, evident. Sa nu uitam nici de vizitele la veterinar, vizite care vor include un control amanuntit (in special al dintilor) si vaccinari. Si nu in ultimul rand, va trebui ca din cand in cand sa scoti calul la plimbare pentru a nu-si iesi din ritm. Pentru aceasta vei avea nevoie de serviciile unui potcovar - cam o data la doua luni - pentru a potcovi calul (picioarele si copitele animalului sunt extrem de importante).
Mai exista apoi si costuri neasteptate. Spre exemplu, datorita anatomiei calului si faptului ca aceste animale nu au grija singure de picioarele lor, caii sunt predispusi la fracturi sau alte probleme de acest gen. De asemenea, sunt predispusi la laminitis, o umflatura care apare in copite si care, in cazuri severe, poate duce la eutanasierea animalului. Laminitis-ul poate fi cauzat de orice fel de stres, cum ar fi schimbarea brusca a regimului alimentar sau a mediului de viata, obezitatea sau a aparitiei unor colici. Si apropo de colici, trebuie stiut ca acestea sunt destul de des intalnite la cai si pot aparea din diverse cauze. Ce este insa important este ca pot cauza inclusiv moartea.

Deci in concluzie ingrijirea unui cal lunar ajunge la sute de lei.
Mai bine iti cumperi un caine, o chinchilla, o pisica, porcusor de guineea, hamster, papagal, pesti etc.
Succes si O zi placuta! happy

2 răspunsuri:
| andreiboss31 a răspuns:

Un cal tanar costa minim 15 milioane de lei poate si 20.Mancarea costa in jur de 50-100 de lei pe luna, daca stai la tara de costa mai putin.

| Saveryo a răspuns:

Depinde de rasa. O rasa obinsuita sa zicem una Germana un exemplar mare si sanatos ajunge la 2000 Euro unu convenabil.
Un Pur sange Arab ajunge la 80, 90 mii Euro...
Costa mult sa il intretii si necesita spatiu mare.
Un cost aproximativ de 300 Euro lunar in cazul in care intretii calul la norme europene si standarde veterinare.