| Tiara81 a întrebat:

Cat de mare poate creste un coker? exista si de talie mica?

4 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Eu cresc cocker englez. Cei de competitie sunt de cca 38-41 cm inaltime si 11-14 kg
Exista si cockeri de 35-36 cm, dar nu se accepta ca ar fi talie mica, ci pur si simplu sunt mai mici (nu sunt in standardul rasei). Si mai usurei (7-9 kg).

Cockerii americani sunt un pic mai mici decat cei englezi, insa au si alta conformatie si nu seamana prea mult cu cei englezi (sunt cu totul alta rasa). Plus ca sunt mai rari la noi.

Daca mai ai intrebari: 0722512342

| Tiara81 explică (pentru danielcretu1980):

Ce coker mi-ai recomanda... unul mai mic.pentru bloc...nu ma pot hotara si pana ce nu ii vad cat de mari cresc nu stiu ce sa zic sad

| danielcretu1980 a răspuns:

La cockeri mai important e temperamentul, adica sa fie ascultatori, nu haini. Atat talia cat si temperamentul le poti intui daca vezi parintii.
Daca parintii sunt cuminti (usor de educat), probabil ca si puiul va fi asemanator. Daca parintii au talie mica si puii vor fi asemanatori.
Dupa parerea mea nu cred ca e vreo problema ca un cocker sa fie prea mare pentru apartament. Eu am vazut cocker de cca 45-46 cm (unul din cei mai mari, putin mai mic decat un labrador) si statea bine-merci in apartament.

Totul depinde de tine: trebuie sa ii acorzi timp si sa il educi. un caine necesita atentie si grija. Niciun caine nu se educa singur si nu se comporta bine daca e lasat singur zile la rand.
Iar perioada critica este pana la 1 an-1.5 ani. Daca nu e socializat si disciplinat pana atunci, mai tarziu e extrem de greu.
Succes.

Daca vrei mai multe informatii despre cockeri, pe Facebook este un grup romanesc cu 70 de membri (crescatori si iubitori ai rasei).

http://www.facebook.com/danielcretu1980

| Tsunade99 a răspuns:

Da, exista coker si de talie mica deci cred ca iti dai seama ca nu creste prea mare.