| JockerStoica a întrebat:

Nu mai inteleg nimic.
Adica unii oameni zic ca pitbullul creste pana la 46-50cm.

Si altii zic ca creste si pana la 60 cm.
Exista talie mare, talie medie, si talie mica la pitbull?
Care e talia lui originala?
FUNDA!

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

43-48 cm-mascul.

| JulyStorm a răspuns:

Din moment ce rasa nu este recunoscuta de majoritatea asociatiilor chinologice din lume, nu exista standard fix pentru rasa. Exemplarele pot varia de la 20 pana la 40 kg.

| MrEvil89 a răspuns:

Pana la 46-50 cm creste pitbull-ul terrier american. pitbull-ul care l au majoritatea creste pana la 60 chiar putin peste.

| KINGPDA a răspuns:

Oficial pitbulul trebuie sa aiba 43-56 cm, acesta este standardul rasei, nu exista de talie mare sau mica, dar poate ajunge pana la 58 cm, peste este corcitura sau metis, un caine de 65 cm ce seamana cu pitbull este dog argentinian, dar este o alta rasa.