| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp ii ia unei catele ca sa nasca? Si dupa cat timp imi pot da seama? Care sunt primele semne ca e gravida?

Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

In medie, gestatia la caini dureaza 63 de zile, adica fix 9 saptamani. Am zis, e o medie. Variatiile normale sunt de +/- 5 zile. Foarte mare atentie! Daca au trecut 63 de zile si inca 5 zile iar cateaua nu a fatat, repede la doctor! Viata ei poate fi in pericol, deoarece asta inseamna in general ca s-a intamplat ceva rau cu puii sau cu ea si nu ii mai poate expulza. expulzia dureaza cateva minute, dar va naste un pui la fiecare 10-60 minute., deci timpul de nastere difera functie de numarul de pui! Primele semne de gestatie apar cam in a 4a saptamana de gestatie cand incep sa-i cresca mameloanele, iar comportamentul catelei se schimba cu cat se apropie de termenul de fatare.
Daca nu esti sigur ca femela este gestanta aveti doua variante prin care puteti sa aflati: dupa aproximativ 25 de zile de sarcina testul cu ultrasunete va detecta bataile inimii viitorilor pui, sau dupa 35 de zile se poate face un test de sange care va confirma daca este sau nu gestanta; prin aceste metode nu se determina insa si numarul puilor pe care urmeaza sa-i nasca. Daca vreti sa aflati numarul puilor, atunci este nevoie de o radiografie, dupa 45 de zile de sarcina scheletul puilor este format si se poate spune cu exactitate la cati catelusi sa va asteptati.

Pregateste din timp locul unde va sta femela cu puii sai, trebuie sa fie confortabil pentru ea, sa aiba destul loc si sa poata ajunge cu usurinta la pui.
Cum stii momentul cand e aproape sa fete? Sunt mai multe semne:

- cateaua isi pregateste "cuibul" intr-un loc mai ferit al casei sau al curtii si incepe sa petreaca din ce in ce mai mult timp acolo.

- temperatura ei, care este in mod normal de 39 de grade, incepe sa scada. In momentul in care incepe travaliul, temperatura va atinge aproximativ 37 de grade

- cateaua lasa in urma un miros... "dubios"

| dikigoros a răspuns (pentru dy):

Poate ca cateaua sa fete mai inainte de vreme cu 9 zile? eu pe ea o tineam inchisa permanent si nu avea cum sa umble mai inainte

32 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Primele simptome pot fi ca aceasta s-ar putea sa nu mai manance sau chiar sa inceapa sa maraie la cei din jur.Incepe sa se ingrase in timp de 20 zile si sa fie cat mai distanta, doar pentru ca in aceea perioada va fi nervoasa nu e un motiv de ingrijorare. Femela este gestanta timp de 57-63 de zile. Dupa ce naste s-ar putea sa nu te lase sa pui mana pe catei. E bine sa duci catei la veterinar pentru vaccin in primele saptamani de la nastere.Mult Succeshappy

| anonimathebest a răspuns:

Deci are sub un an? Ca nu am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc forte mult de raspunsuri ......chiar ma ajuta:*:*:*:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o catelusa, care luna aceasta implineste 11 luni. Ea locuieste afara, intr-un tarc, iar intr-o zi am auzit caini la ea. A doua zi dimineata toate plantatiile erau rupte, dar cateaua tot in tarc.Cand am deschis usa tarcului cateaua a fugit, si a aparut dupa trei ore.Au trecut de atunci aproximaiv 1-2 saptamani, si cateaua mea vomita, mananca iarba, si mancare mai putin.Este mult mai linistita, dar se joaca.Este insarcinata? Va rog mult raspundeti-mi am mare nevoie sa aflu...

| Popescu_Liliana_1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sterilizeaza o CA sa nu Mai fie nici un dubiu, nu e o solutie doar sa o inchizi in tarc, doar atrage haita de masculi cand e in calduri, de ce I ada greu de intelessad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o catelusa de 2 ani care este gestanta dar nu stiu sigur in cate saptamana in ultimul timp nu mai mananca e rea cu cei din jur si chiar cu pisicutele cu care era buna prietena si se juca nu imiu dau seama cat mai are pana naste va rog dati-mi un raspunswinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.am si eu o catea pe care am dat-o de vreo aproape 3 saptamani la caine (lup) si nu stiu cum sa aflu daca e gestanta.va rog sa mi spuneti daca stiti o metoda mai... old school care sa nu necesite radiografii, echografii...si alte proceduri complicate, nu de alta dar stau la tara si sa merg cu cainele pana in oras nu-mi este prea la indemana.multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am si eu o catea rotwailer si am dato la caine de vreo 3 saptamani asa o luna si pe la 2 saptamani de sarcina ai tot curge sange din vezica poate afecta cu ceva nasterea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De cite ori ii vine monta la catea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primele semne ca o catea este gravida, este ca mananca foarte mult si este foarte bucuroasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hammm...pai cam 9 saptamani.{aproximativ}

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AAA...si pentru. al 9-alea baiat/fata{ce-o fi}... poate nu e insarcinatawinking. intelegi?

| ionut_1835 a răspuns:

Primele semne sunt :i se maresc tatele si nu mai este asa activa.si sa nasca ii ia cateva saptamani

| UngureanuGSM a răspuns:

3 luni 3 saptamani 3 zile happy! atata ii ia

| AndraSatila28 a răspuns:

Buna sunt Andra, am o catelusa Bison Havanez(-Maltez, credem ca e corcitura, nu stim) care incepe seara sa vomite dupa ce in ziua respectiva a mancat carne, a inceput sa manance mai multe bobite si temperatura ei e mai scazuta cu cam 1 grad ca de obicei, sta foarte mult linistita si aproape nemiscata, vine foarte mult la mine sa o mangai si ba are pofta de mancare si apa, ba nu, imi puteti raspunde plz, mersi mult.

| Clau290402 a răspuns (pentru AndraSatila28):

Si mie mi-a nascut cateaua acum o saptamana statea singura fara a avea relatii pentru ca stia ca nu prea le pria catelusilor statea in patul acolo a nascut este foarte singuratica atunci cand este gravida asa ca cand o sa vedem asemenea semne sa nu ne riscam.Pa

| adebubulina a răspuns (pentru AndraSatila28):

Si eu am o catelusa bichon havanez si cred ca si ea e insarcinata si am citit ca la caini nu trebuie data carne pentru ca ii e rau si ca trebuie date granule si exact asa face si catelusa mea sta linistita si aproape nemiscata si vine la mine sa o mangai. sper ca am ajutat

| Gylbert a răspuns (pentru AndraSatila28):

Fai un test de sarcina... il iei de la farmacie 12 lei si 50 de bani! P.S: Dai un raspuns sa stim si noi! ciao

| Rebbe99 a răspuns:

Verisoara mea are o femela Amstaff de 10 luni. Acum 2 luni o "vizitau"multe corcituri noaptea.De atunci i-a curs odata sange. Iau crescut tatele si sa ingrasat foarte tare.Este foarte linistita si sta tot timpul in cusca. Cam la a cata saptama este?

| lili_2075 a răspuns:

ma intereseaza si pe mine care sunt simptomele, am o catelusa de 3 ani cred, pentru ca am gasit-o de pasti si la 1 luna dp a intrat in calduri, ...acum de 1 saptamana au inceput sa i se umfle sfarcurile rau, vomita, mananca iarba multa, e mai ciudata, cand retrasa cand activa, ori are pofta de mancare, ori nu se atinge de nimic de mancare
poate fii "insarcinata" happy
multumesc.

| lili_2075 a răspuns:

Doresc sa mentionez ca eu mai am un catel de 12 ani.

| Gylbert a răspuns (pentru lili_2075):

Are el 12 ani? sau ai tu 12 ani?

| dikigoros a răspuns:

SALUT! spuneti-mi va rog cine stie,... poate ca cateaua sa fete mai inainte de vreme cu 9 zile?

| Bardac_Nelu_1967 a răspuns:

Buna dimineata la toata natiunea!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine asupra catorva aspecte legate de gestatia catelusei mele:
Am o cateluse, din rasa Bull Terrier, care va implinii pe 20 septembrie 2 anisori. Dupa indrumarea medicului veterinar pe 16 iunie a avut loc monta, iar pana acum totul a decurs normal.Medicul veterinar este plecat in concediu, si are telefonul inchis, deci nu-l pot contacta, si totusi vreau sa stiu, daca este un pericol pentru ea si puisorii ei, dat fiind faptul ca din vagin are niste scursuri de lichid transparent, dar nu permanent, iar cantitativ, se rezuma la cca 100 grame, la un interval de 6-7 ore...Aceasta simtoma o are de 2 zile, iar dupa calculele noastre(eu si medic), momentul expulziei, ar trebui sa inceapa in jurul datei de 15 +/- 5 zile si totusi sunte-m in data de 5 august adica mult prea devreme.In speranta ca am fost inteles, va rog sa ma spijiniti.Multumesc anticipat de intelegere, si va doresc o duminica superba.

| Stefan_Stefan_Crystyan_1990 a răspuns:

Cat timp dureaza sa fete cateaua

| Voican_Marian_1992 a răspuns:

Am si eu un bishon si de cateva zile tremura si maraie mentionez este insarcinata are 1 luna

| Maria_Vayos_1957 a răspuns:

Am un cine mic si i-am provocat avort de o saptamana plinge si isi tot aduna jucarii in patut e normal

| Botea_Mihai_1994 a răspuns:

Cand fata cateaua, adica in jur de 63 de zile, o puteti ajuta sa isi curete puii dar... aveti grija sa ii tineti cat mai aproape de mama lor!

| Mary_Darya_1990 a răspuns:

La cate luni naște o căţea

| Andreea_Cristina_2000_TbKy a răspuns:

Ar trebui mai bine să vorbești cu medicul veterinar...

| Jrr_Roberto_1988 a răspuns:

Buna puteti sa imi spuneti si mie dupa cat timp fatã o cãtea