| 3123123 a întrebat:

Cat timp poate trai un perus?
Primul are funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de mediul in care traieste un perus traieste de la 5 la 10 ani!
Sau 6 luni daca nu ii place mediul in care este plasat!
Succes!

22 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Perusii traiesc cam 15 ani.
Speranta de viata a unui perus tinut in captivitate este mai mica decat cea a unuia aflat in libertate. Aceasta se datoreaza nutritiei uneori neadecvate si faptului ca nu beneficiaza de ingrijire veterinara atunci cand sunt bolnavi. Sa stii ca in cele mai multe cazuri, pasarile isi ascund semnele unei eventuale boli, iar atunci cand sunt dezvaluite, este mult prea tarziu.
De aceea te sfatuiesc ca in cazul in care te decizi sa iti cumperi un perus, sa ii acorzi un consult medical periodic.
Mult succes!

| qtheodora a răspuns:

Un peruş poate trăi până la 15 ani, deşi de multe ori aceste păsări nu depăşesc vârsta de 7-8 ani.Depinde foarte mult si de modul cum este ingrijit.

| CutenessOverLoaded a răspuns:

In jur de 1-2 ani... Funda?big grin

| PinkDea a răspuns:

Doi - trei ani

| nononononono a răspuns:

Ei bine.nu poti spune ca traieste fix ...sa zicem 2 ani:|nu.

1 an "perusesc" este echivalentul a 9-10 ani ai oamenilor.
Ca la caini. 1 an de al lui este 7 ani la noi.
n perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta.

Uite mult mai multe lucruri despre varsta aici: http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/

| aliceinchains a răspuns:

Bună. Un perus poate trai aproximativ 10 ani.
O zi bună! happy

| deniisa a răspuns:

Poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta.
Daca vrei mai multe informatii despre ei: http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/ :*

| alyna a răspuns:

Minima de viata a unui perus este de 10 ani, dar pot atinge peste 19 ani!
sper ca te-am ajutat!

| Taaci a răspuns:

Durata medie de viata calculata pentru perusi mentinuti in conditii ideale de sanatate si igiena a mediului este de 15 ani.

| Miuriel a răspuns:

Daca afli te rog sa imi spui si mie, si eu am un perus de cand aveam 4 ani, adica de acum 10 ani si a inceput sa ramana fara pene in jurul pieptului. Daca afli te rog sa imi lasi un mesaj pe privat!
Mersi anticipat!

| Miuriel a răspuns:

Deci cei care au raspuns:
Presupun ca daca a trecut de 10 ani de cand il am nu mai are mult de trait...cam cum as putea sa fac sa traiasca cat mai mult?sad

| TrustMe a răspuns:

Perusul meu a trait 2 ani, de altfel varsta maxima pe care o poate duce acesta

| Diana06 a răspuns:

Pai in jur de 1-2 chiar 3 ani

al meu are 3 anismugsi arata destul de binehappy

| ellapyssy a răspuns:

8-9 ani... daca ai grija de el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt peruși care mai depasesc aceasta varsta.

| Corina1325 a răspuns:

Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta.

| Lur656i a răspuns:

Perusul meu are 10 ani. am citit undeva ca pot ajunge si pana la 20 de ani happy

| KamyKaze666 a răspuns:

Ei pot trai pana la varsta de 7 ani chiar si mai mult dar depinde foarte mult in ce conditi este crescut pot ajunge si la varsta 12 ani iar restul timpului va fi spereanta de a rai pentru ca nu se stie straight face

| vily a răspuns:

Ai aici o pagina unde te poti documenta putin privind hrana lor : http://www.clickpentrufemei.ro/......s-longeviv

Deci poate atinge si varsta de 10 ani. :)

| wann a răspuns:

Daca pentru un caine, 1 an este cat 7 ani ai unui om, in cazul perusilor proportia este putin mai mare. 1 an "perusesc" este echivalentul a 9-10 ani ai oamenilor. In primul an, proportia este chiar mai mare, pentru ca un perus de 8-9 luni este deja matur.
Un perus poate trai pana la 10 ani, dar sunt care si depasesc aceasta varsta.

| miruniiki a răspuns:

In medie... 7 anihappy

| sierra a răspuns:

Cel mai longeviv de care am auzit eu a trait 12 ani.