| Little Kid a întrebat:

Care e durata de viata a unui perus? (mai pe romanaste cat poate trai?).
laughingwinkinghappy

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Fii linistita traieste o perioada destul de lunga, aprox. 10 ani, dar poate la fel de bine sa si moara daca nu este ingrijit corespunzator sau daca, asa cum au facut papagalii mei, ciugulesc frunzele florilor care sunt otravitoare (noi n-am stiut asta...). Dar parca ti-am spus despre asta. Trebuie feriti de raceli... si nu trebuie speriati, ca au inima slaba, pot face rapid infarct.
http://www.cabinet-veterinar-valeni.ro/perusi.html

26 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| psiholoaga a răspuns:

In jur de 12-15 ani.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dupa aproape 4 ani copiii nu au inchis bine usa si dusi au fost...

| kh1ss a răspuns:

In jur de 20 de ani

auran
| auran a răspuns:

Ai mei nu au trait mai mult de 5 ani

| BluePuff_3062 a răspuns:

Http://www.blog.petz.ro/perusi-totul-despre-ei/. Gasesti multe informatii acolo. O seara buna!

| Cryss a răspuns:

Durata medie de viata calculata pentru perusi mentinuti in conditii ideale de sanatate si igiena a mediului este de 15 ani. :)
(http://www.magictoys.ro/perusi/?m=200704)

Alte răspunsuri
| bogy a răspuns:

Daca e ingrijit cum trebuie, cam 5-6 ani.A m avut si eu odata 15. Toti pui de la o singura femela.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde 100 sau 90

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de grija si de alimentatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreo 10, 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, perusii pot trai pana la 15 ani, dar dupa varsta de 10 ani, trebuie acordata o atentie mai mare asupra sanatatii lui.Este foarte vulnerabil la boli.Chiar si un simplu curent de vant il poate omora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut un papagal care a trait 3 ani. Credeam ca nu pot trai asa de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al meu era cred bolnav si a murit dupa 2 luni! Adica pe 1 februarie 2011

| baba a răspuns:

Nu ştiu care e. Al meu a trăit 8 ani şi a murit când a căzut în tigaie. Acum am unul de 4 ani. Se zice că pot trăi mult, 20 de ani chiar, dar de regulă infecţiile stomacale îi nimicesc în primii ani de viaţă.

Alte răspunsuri
| Nitu_Alex_1982 a răspuns:

Cam 10 ani, dar sunt unii care pot depasii de ex al meu are 13 ani.

| Aloy a răspuns:

Pot trăi între7-12 ani daca sunt îngrijiți bine!