| dlemian a întrebat:

Cate animale exista?

Răspuns Câştigător
| fataroz a răspuns:

Nu stiu

12 răspunsuri:
| raluky4 a răspuns:

Nu o sa poata sa iti raspunda nimeni cu exactitate nici acum, nuci peste 1000 de ani, nici peste 1 milion de ani.
Numarul speciilor descoperite creste in fiecare an, deci nu ai de unde sa stii!

| Sua a răspuns:

Multe

| mydreams a răspuns:

Impartite in categori: salbatice si domestice in alea salbatice sunt cele din jungla, padure, etc. domestice cele care le gasesti in curtile oamenilor etc, subcategorii:pisici, caini, pesti, pasari, rozatoare, multe animale dar din cauza poluarii nu va mai ramane nici un animal!

| Georgii a răspuns:

Multe si probabil sunt si multe nedescoperite inca:

"Câte specii de animale exista pe Pamânt? Un milion, zece milioane, 50 de milioane? Adevarul este ca habar n-avem. Peste un milion au fost descrise, denumite, si catalogate stiintific, incluzând aproape toate vietatile mai mari remarcabile si mai cunoscute precum pasarile, mamiferele si reptilele. Dar câte specii necunoscute de pesti ascund adâncurile oceanelor si câte specii de insecte ramân nedescoperite în padurile tropicale? Judecând dupa numarul de insecte " noi "gasite în fiecare an, cele pe care le cunoastem sunt doar o fractiune din numarul lor total. Din mostrele luate din adâncurile padurilor tropicale, uneori 90% din insecte sunt necunoscute. Drept rezultat, unii cercetatori estimeaza ca ar putea exista pâna la 50 de milioane de specii, numai de insecte, pe lânga nenumaratele moluste, viermi, crustacee si vietati similare. În comparatie cu o asemenea diversitate, cele aproximativ 40. 000 de vertebrate - pesti, amfibieni, reptile, pasari si mamifere - reprezinta o proportie foarte modesta a regnului animal. Aceasta se reflecta în felul în care animalele sunt clasificate în grupuri cu caracteristici similare, fiecare grup fiind cunoscut sub numele de încrengatura. Exista 32 asemenea încrengaturi, iar vertebratele constituie doar o parte a uneia dintre ele. Celelalte 31 cuprind o varietate covârsitoare de vietati, de la spongierii asemanatori cu plantele pâna la inteligenta caracatita, si include un numar de organisme despre care majoritatea dintre noi nici n-am auzit. "



Sursa: http://www.descoperi.com/imparatia%20animalelor.htm

| BornFree a răspuns:

Raspunsul poate fi asociat cu infinitul in fiecare zi mai ia nastere alt fel de animal.

| Cathy_5203 a răspuns:

Ar fi mai usor sa stii cate specii de animale sunt, pentru ca daca stai sa numeri animelele dintr-o singura specie, numarul lor ajunge la cateva milioane.Iti dau urmatorul citat ca sa intelegi:
"Câte specii de animale exista pe Pamânt? Un milion, zece milioane, 50 de milioane? Adevarul este ca habar n-avem. Peste un milion au fost descrise, denumite, si catalogate stiintific, incluzând aproape toate vietatile mai mari remarcabile si mai cunoscute precum pasarile, mamiferele si reptilele. Dar câte specii necunoscute de pesti ascund adâncurile oceanelor si câte specii de insecte ramân nedescoperite în padurile tropicale? Judecând dupa numarul de insecte " noi "gasite în fiecare an, cele pe care le cunoastem sunt doar o fractiune din numarul lor total. Din mostrele luate din adâncurile padurilor tropicale, uneori 90% din insecte sunt necunoscute. Drept rezultat, unii cercetatori estimeaza ca ar putea exista pâna la 50 de milioane de specii, numai de insecte, pe lânga nenumaratele moluste, viermi, crustacee si vietati similare. În comparatie cu o asemenea diversitate, cele aproximativ 40. 000 de vertebrate - pesti, amfibieni, reptile, pasari si mamifere - reprezinta o proportie foarte modesta a regnului animal. Aceasta se reflecta în felul în care animalele sunt clasificate în grupuri cu caracteristici similare, fiecare grup fiind cunoscut sub numele de încrengatura. Exista 32 asemenea încrengaturi, iar vertebratele constituie doar o parte a uneia dintre ele. Celelalte 31 cuprind o varietate covârsitoare de vietati, de la spongierii asemanatori cu plantele pâna la inteligenta caracatita, si include un numar de organisme despre care majoritatea dintre noi nici n-am auzit. "

| Simona a răspuns:

Am invatat ca in jur de 30. 000 dar nu stiu sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista foarte multe
daca numeri din fiecare specie sigur te incurci
nai vrea mai bine sa stii doar toate speciile?
exista multe si foarte multe care nu sau descoperit
nimeni nu stie cate exista
asta se invata la scoala din cate stiu
bft

| VladTheKoala a răspuns:

Cred ca tu ai vrut sa intrebi de fapt "Cate specii de organisme vii exista?". In primul rand, organismele vii se grupeaza in cinci mari grupe, numite regnuri. In ordinea evolutionista, acestea sunt: regnul Monera sau Prochariota (cuprinde bacteriile, algele albastre), regnul Protista sau Protiste (cuprinde protozoarele - organismele unicelulare si algele verzi, rosii si brune), regnul Fungus, Fungi sau Ciuperci (cuprinde drojdiile, mucegaiurile, ciupercile si ciupercile parazite), regnul Plantae sau Plante (cuprinde plantele muschii - cred ca si lichenii, ferigile, gimnospermele - coniferele si angiospermele) si regnul Animalia sau Animale (cuprinde nevertebratele si vertebratele). Acum, suntem constienti ca nimeni nu are acces la o baza de date atat de complexa incat sa cunoasca toate prochariotele, protistele si fungii. Conform IUCN ar fi, in cea mai recenta versiune (IUCN Red List 3.1, 19 iulie 2012), la acel moment, 63837 de specii. In listele lor publice (*in listele publice IUCN nu apar prochariote, protiste sau fungi - exceptand un numar foarte mic de protiste si fungi) (*ei probabil au inclus in lista numai animale care se pot vedea cu ochiul liber) am inregistrat, adunand totalurile, un efectiv de 38498 de specii. Langa acestea se mai pot adauga speciile disparute (842 de specii) si hominidele din care a evoluat omul (*nu si omul, pe care ei l-au trecut), tot disparute, pe care eu am observat ca ei nu le-au trecut, cu un total de 20 de specii, ajungandu-se astfel la un total de 39360 de specii. Astfel, rezulta ca, din acel total impresionant, de 63837, 24477 specii nu pot fi vazute sau nu sunt inregistrate oficial, adica aprox. 38% (*38, 34296724470135), mai mult de un sfert din ele. Insa, adevarul este ca nimeni nu poate exprima exact cate specii exista, deoarece putem afirma ca omul cunoaste decat 87% din suprafata Terrei, iar zonele in care probabil salasluiesc foarte multe specii sunt padurile tropicale si deserturile, unele dintre cele mai neexplorate zone ale lumii. Sper ca v-am ajutat, uitati niste linkuri: in romana https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_ro%C8%99ie_a_IUCN; https://ro.wikipedia.org/wiki/Om si, pentru vorbitorii de engleaza, mai multe date despre IUCN si aceea lista cu organismele vii (*in chenarul "Conservation status") + o clasificare scurta a acestora - https://en.wikipedia.org/wiki/IUCN_Red_List. O seara placuta! Sursa datelor: www.wikipedia.org, caietul de biologie :))! (* = nota - nu este obligatorie)!

| dlemian explică:

Nu stiu

| dlemian explică:

1000000000000 cre nu stiu

| dlemian explică:

Vreau sa stiu

Întrebări similare