| dorotich a întrebat:

Buna TPU happy. cate specii de animale exista in Romania? big grin

Răspuns Câştigător
| ingerasdragalas a răspuns:

Multe si probabil sunt si multe nedescoperite inca:
"Câte specii de animale exista in Romania? Un milion, zece milioane, 50 de milioane? Adevarul este ca habar n-avem. Peste un milion au fost descrise, denumite, si catalogate stiintific, incluzând aproape toate vietatile mai mari remarcabile si mai cunoscute precum pasarile, mamiferele si reptilele. Dar câte specii necunoscute de pesti ascund in adancuri? Judecând dupa numarul de insecte " noi "gasite în fiecare an, cele pe care le cunoastem sunt doar o fractiune din numarul lor total. În comparatie cu o asemenea diversitate, cele aproximativ 40.000 de vertebrate - pesti, amfibieni, reptile, pasari si mamifere - reprezinta o proportie foarte modesta a regnului animal. Aceasta se reflecta în felul în care animalele sunt clasificate în grupuri cu caracteristici similare, fiecare grup fiind cunoscut sub numele de încrengatura. Exista 32 asemenea încrengaturi, iar vertebratele constituie doar o parte a uneia dintre ele. Celelalte 31 cuprind o varietate covârsitoare de vietati, de la spongierii asemanatori cu plantele pâna la inteligenta caracatita, si include un numar de organisme despre care majoritatea dintre noi nici n-am auzit. "

Sursa: http://www.descoperi.com/imparatia%20animalelor.htm

| dorotich explică (pentru ingerasdragalas):

Multumesc mult pentru ajutor. happy

1 răspuns: