| Solange97 a întrebat:

Cateaua mea a nascut niste puii am voie sa ii ating dupa cateva zile?

10 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Se spune ca daca ii atingi puii,cateaua nu ii va mai recunoaste si nu o sa le dea sa mancance, verisoarei mele ia fatat pisica, si cand au deschis ochii i-a atins, si nu a fost nici o problema, succes!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Puii de iepure nu au voie sa fie atinsi dupa nastere, puii de catei nu au nimic daca sunt atinsi.
Ii poti atinge, nu se intampla nimic..Doar sa ii lasi sa beie lapte doar de la femela, nimic altceva.
Daca aceasta nu ii alapteaza inseamna ca nu ii vrea nu pentru ca iai atins tu.
Si nu ii scoate din casa pana pe la 2 luni.
Succes!

| Alinna20 a răspuns:

Pana nu le da ochisorii, nu!

| elenutza27 a răspuns:

Pai mie mi-a fatat cateaua noaptea si dimineata eu i-am si scos din cusca si m-am uitat sa vad daca sunt fete sau baieti.Si cateaua a continuat sa ii ingrijeasca.Asta pentru ca ea imi cunostea mirosul si a crezut ca nu este nicio problema.

| Ooopss a răspuns:

Depinde de fiecare catea.Catelusa mea de cate ori a fatat i-am atins puii chiar si din prima zi de nastere si nu le-a facut nimic.Nu este adevarat ca daca ii atingi nu ii mai accepta.Insa unele catele nu ii accepta chiar daca nu ii atingi.Incearca sa interactionezi cu catelusa ta astfel incat sa inteleaga ca nu le faci rau puisorilor.Sau daca crezi in chestia asta ca daca ii atingi nu ii mai accepta, magai-o mai intai pe ea, apoi puii, in felul asta puii vor avea mirosul ei si ii va recunoaste! SUCCES!

| Ooopss a răspuns:

Pt meimeipinguinu.....Eu am iepuri de cand sunt mica si mereu cand a fatat o iepuroaica am atins puii din prima zi.Si niciodata pana in ziua de azi, nici una nu a abandonat vreun pui.In plus pana la acest articol habar nu am avut ca daca atingi puii dupa nastere ii abandoneaza.Si am atins si pui de pisica, de caine, de iepure si de hamster imediat dupa nastere si mama lor a avut in continuare grija de ei, au crescut mari si sanatosi.

| Angel1237 a răspuns:

Da. nu cred ca daca ii atingi nu ii va mai recunoaste. acum depinde de fiecare catea. ieri mi-a fatat pisica 2 pui si i-am atins chiar din prima zi. pisica nu le-a facut nimic happy

| MisteriousGirl010 a răspuns:

Pai sincer sunt credcatoare de catelusi si iti pot spune doar ca:
Poti atinge puii doar atunci cand le dau ochii adica pe la cateva saptamanii
Nu ii atinge deocamdata daca ia fatat acum cateva zile deoarece ea ii va mirosii si va simtii alt miros si nu le va da lapte si mai groaznic ii va abandonasad

Dar exista si altceva:
Castigai increderea, du-te la ea manngai-o incet, incet da-i ceva bun de mancare si cand simti ca are incredere, ii poti atinge dar doar langa ea!

| claudia1974 a răspuns:

Daca iti da voie catelusa, poti sa-i atingi. Ceea ce este frumos in toata povestea asta este faptul ca daca ai grija de puiuti prin simplu fapt ca ii maingai in primele lor zile de viata, mai tarziu te vei bucura de ei mai mult decat toti ceilalti membri ai familiei tale.Fi aproape de ei ca nu o sa-ti para rau.Succes!

| Jrr_Seby_1994 a răspuns:

Mie mia fătat pisica acum 2 zile am pus mana pe puii și nu sa întâmplat nimic, azinoapte mia fătat cateaua acum o ora i-am mutat și cateaua acum nu mai sta cu ei ce sa fac?