| maryusGosSu a întrebat:

Catelul meu a mancat oase de porc.ieri la pranz... a intrat in bucatarie si a mancat din cosul de gunoi nu am stiut, dupa aceea am gasit cosul de gunoi rasturnat si mi-am dat seama.Seara a inceput sa vomite, a tot tinuto asa vreo jumatate de ora sa potolit si dupa aceea iar ainceput, azi dimineata la 5 iar a vomitat, ce sa-i fac? acum vad ca e in apele lui dar...
HELP ME!

funda!

9 răspunsuri:
| katy a răspuns:

O sa isi revina, si catelusa mea pateste la fel cand mananca repede cu pofta

| Suzzy_5903 a răspuns:

Daca mai vomita si tuseste eu zic sa il duci la veterinar.Si eu am patit-o.Si nu il mai lasa sa manance din gunoi :-&

| PurpleButterfly12 a răspuns:

Pai, tu nu stii ca oasele de orice fel ii taie ''stomacul'' la caine? De aceea nu e bine sa manance oase.Mancarea intra in stomac dar mai intai trece prin intestinul subtire si apoi in stomac.Deci cainele tau a mancat oasele si cand au ajuns in intestinul subtire au inceput sa fermenteze si a provocat un pic de greata, dar cand au ajuns in stomac era greu sa le digereze chiar daca au stomacul mai bun ca la oameni totusi sunt niste oase.Si stomacul tot incearca sa le digereze dar nu prea poate si emana niste zgomote si provoaca vomitatul.Asta o sa-i treaca in cateva zile. Poti sa-i dai zeama de lamaie(uneori linge lamaia). Si catelul meu a patit la fel(dumnezeu sa-l odihneasca)si a trecut. Iar despre ce am scris nu te speria ca sunt niste lucruri normale pentru digestia unui catel adica etapele de digerare samd.Sanatate la catel. Fundita?

| Serioscoaielasanumele a răspuns:

Si eu am un catel. Tre sa ai mare grija cu ei. catelul meu cand se juca a dat cu coloana de pat si a schelalait rau.Era sa ajung la operatie cu el.Noroc ca sa facut bine de la un medicament! Eu zic sal duci la veterinar! Nu e de gluma ai GRIJAAAA! Bafta si ai grija de cutu

| Georgiana05 a răspuns:

Am patit si eu asa, s-a innecat.Asteapta o zi, MAXIM 2. Apoi du-l la veterinar daca nu-si revine, ca poate sa pateasca altele mai rele.

| Nykwtza a răspuns:

Pai sarmanu catel a mincat cam prea mult big grin sh de aceea a sh vomitat! E devina sh oasele de porc, cretca prea multe a mincat! Nu te teme nu-i va fi nimic! Si azi poate si azi va mai vomita vun pic, dar totu va trece o sa vezi!winkingwinkingwinking Si apropo nu-i da prea multa mincare ca ciinele mininca pina ii crapa burta big grin

| pisicuta13 a răspuns:

Am patit-o si eu, dizolva intr-o cana cu apa 3 -4 lingurite sare si incearca sa-i dai daca reusesti sa bea dupa o sa mai vomite putin si o sa-i treaca totul

| Anonim_5837 a răspuns:

N-are nimic, poate s-a inecat putin cu ceva, dar in rest e bine, si-a revenit... n-are rost sa-ti faci grijihappyDaca vor mai exista probleme du-l la veterinar happy parerea mea big grin

| Petre85 a răspuns:

Sistemul digestiv la caini e mai bun ca la oameni. Isi selecteaza mancarea mai bine ca noi. Am si eu 3 caini. Isi revin si fara medicamente crede-ma. Incearca sa-i dai un pic de supa cu un pic de paine in ea. altfel nu mananca painea.