| Cristi19991999 a întrebat:

Buna ieri am avut niste probleme, totul a inceput atunci cand m-am trezit dimineata am baut o gura de suc(sprite)ca imi era sete apoi mi-a venit o senzatie de voma, am mai dormit 1-2h apoi m-am trezit si in 10min am vomitat, apoi peste 1h am vomitat iar,apoi am mancat ceva si nu am mai vomitat dar incepusem sa am diaree,am baut limonada, am mancat lamaie, am dormit si nu ma mai durut stomacul(ma durea partea abdominala)eu m-am pus in pat iar sora mea s-a dus sa-mi ia scutire si doctora de familie a scris ampendicita acuta(nu ma controlat ca eu n-am mers)dupa 2-3 h i-a venit si mamei sa vomite si a vomitat, eu cred ca am baut sau mancat ceva ce nu mi-a facut bine la stomac, credeti ca am ampedincita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adraianafrumusica a răspuns:

Nu-i mai asculta pe astia daca ai vomitat nu sunt sanse foaret mari si ai apendicita daca nu poti ridica piciorul de durere atunci ai apendicita si eu am faut al fel si si mie mai scris doctorita tota asa apendicita acuta asa scriu doctor cand nu te consulta si dacaa vei apendicita avei si febra. Astia sunt doar sa te sperie nu-i asculta. Funda te rog.

| Cristi19991999 explică (pentru adraianafrumusica):

Adriana iti dau dreptate pentru ca asa se intampla, ce naibi m-a durut odata stomacu am ampedicita, si eu acum sunt bine azi am jucat fotbal nu ma mai doare nimic

| Cristi19991999 explică (pentru Cristi19991999):

Numai prosti scriu doctori astia, nu stiu cum sa-si faca banilaughing

| adraianafrumusica a răspuns (pentru Cristi19991999):

Si eu am tercut prin asta si stiu mersi de fuda :*

16 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai probabil este o toxiinfectie alimentara, daca v-a afectat pe mai multi membri din familie. Poate carnea nu a fost suficient gatita si agentii patogeni din ea nu au fost distrusi. Ar trebui sa mergeti la urgenta la sectia de contagioase.

| Cristi19991999 explică (pentru Zenithf):

Ma nu mai inteles, eu cred ca am facut de la suc sau de la apa, ca dupa ce-am mancat n-am mai vomitat

| Zenithf a răspuns (pentru Cristi19991999):

Pai asa debuteaza o infectie din asta, creste acidul din stomac si, din cauza asta si a actiunii microorganismelor in intestinul subtire, creste si senzatia de sete. Si apoi, cum ai baut un suc carbogazos, datorita aciditatii ti-a venit sa vomezi.
Mancarea, dimpotriva, absoarbe din sucurile gastrice si asta face sa scada aciditatea si sa te simti mai bine. Dar daca iti merge burta, este semn ca agentul patogen este in continuare in intestine.
Daca nu te duci la contagioase pentru niste analize, ia macar medicamentul Furazolidon de la farmacie, intrebi pe farmacista cum si cat timp sa faci tratamentul.

| Cristi19991999 explică (pentru Zenithf):

Dar daca iti merge burta la ce te-ai referit?

| Zenithf a răspuns (pentru Cristi19991999):

Ca ai diaree.

| Cristi19991999 explică (pentru Zenithf):

Aaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tin sa cred ca e de la suc, parerea mea.Nu mai consumati asa ceva, daca ai pofta de un suc, coboara jos ia 2 lamai si fa-ti o limonada, sau ia un suc la cutie Tymbark, sau daca iti place ia un Ice Tea/Nestea macar nu contin acid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mai mic cam asta mi s-a intamplat si mie, era clasa a 6 sau a 7.Mancasem seara o felie de tort si bausem un pahar de apa minerala. Dupa 10 minute a inceput sa am dureri abdominale, parca ma strangea cineva puternic de burta.Tot asa ca tine am avut senzatie de voma, m-am dus la spital, doctorita a spus ca am o indigestie, ceva de genu.Am stat in spital cam 3 zile daca nu ma insel, mi-a facut analizele, chiar cand trebuia sa am scaun(treaba mica) sa fac intr-o oala ceva de genu ca sa o duca la analize.In fiecare seara imi facea o injectie si mi-a trecut durerea.Dar a fost ingrozitoare, numai culcat imi venea sa stau.

| Cristi19991999 explică (pentru anonim_4396):

Eu acum nu am nimic nu ma mai doare nimic, parca acum 1 an am avut la fle diaree 2-3 apoi am vomitat si mai trecut ca si acum atunci doctoru a zis ca n-am ampendicita ca ma controlat, atunci m-a tinut durearea de stomac vreo 2-3 zile

| Cristi19991999 explică (pentru Cristi19991999):

Si eu n-am mers la control, s-a dus sora mea sa-mi ia scutire pe mine nu ma controlat ca s-a dus la medicul de familie si a zis sa ma duc sa ma controlez

| Cristi19991999 explică:

Ma eu acum nu mai am nimic nu ma doare nimic, parca acum 1an mi s amai intamplat tot la fel parca dar atunci am avut diaree 2-3ziel dupa am vomitat si n-am mai avut nimic la fel ca acum amm fost la doctor si atunci si a zis ca n-am apendicita

| BlackFlowerzBoy a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/apendicita Uite aici ceva citeste si sunt sanse foarte mari sa ai apendicita acuta dar te-ar fi trimis la spital pentru ca trebuie sa fii operat pentru asa ceva inainte sa se agraveze.:)

| hundead15 a răspuns:

Da ai apendicita. Trebuie sa asculti doctorul.Nu are rost sa te minta. Trebuie sa faci o mica operatie stai calm. Nu costa si nici nu doare. Succes!