| Adina4526 a întrebat:

Am o cățelușa in vărsta de 1 luna pe care am primit-o acum doua zile. Ea pana se plece de la ea de acasa a mancat si a vomitat in mașina. In ziua aceea a fost bine, dar ziua următoare a inceput sa vomite tot ce a mâncat.A vomitat si apa. Aseara i-am dat o jumătate de pastila pentru voma si nu i-am mai dat mâncare. Acum ea nu mai mănâncă deloc. Nu o pot duce la doctor si prin zona nu am farmacie veterinara (sunt in acest moment la tara).Pot face ceva pentru ea?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un om normal la cap, nu da un animalut in adoptie, mai devreme de 2 luni de zile, ca bietul animal sa invete sa manance singur, pentru ca, la 1 luna, va murii, neputand sa manace singur si neavand laptele mamei cu care sa se hraneasca.
Ce poti face?
Du-o de urgenta la cei de unde ai luat-o, ca-i pacat sa lasi catelusul sa moara, macar isi revine alaturi de mama ei si o poti lua, abia peste 1 luna, cand se mai intremeaza.

| Adina4526 explică (pentru Violleta2022):

Asta am spus si eu, ca e prea devreme pentru a o da spre adopție...nu înțeleg de ce au făcut asta, voi vorbi cu acea persoana. Ideea e ca eu nu am fost de-acord, dar eu avand doar 14 ani nu am avut ce face, dacă bunicii mei l-au vrut.Multumesc pentru sfat!

| alina2k18 a răspuns:

Incearca sa ajungi la o farmacie veterinara macar sa ii cumperi lapte pentru catei mici, trebuie sa capete imunitate si cum la laptele mamei nu are acces...
Cateii pana in 3 luni sunt foarte sensibili, pot face o gramada de boli din care sansele de a scapa sunt mici.
Nu ai nici in sat medic veterinar?
Si nu, nu ii da ciocolata cum zice raduwinking e foarte toxica pentru animale, mai ales pentru un catel foarte mic!

| Adina4526 explică (pentru alina2k18):

Din pacate in sat aici nu am farmacie veterinara, o sa vad dacă gasesc un medic... cățelușa e foarte slăbită in acest moment.nu ii dau ciocolata, stiu ca e toxica.

| Rocsid a răspuns:

Urgent la veterinar! nu este recomandat sa faci tramtament dupa cum crezi tu deoarece edicamentele de uz uman sunt toxice pentru animale multe dintre ele.Ce medicament i ai dat si cat?
Incearca sa ii dai orez fiert cu carnita de pui fiarta.Si apa proaspata.
Daca tot nu continua sa manance iti reocmand sa fugi la veterinar sa ii puna o perfuzie cu vitamine si aminoacizi ca sa nu moara!
sa sa faca bine!

| Adina4526 explică (pentru Rocsid):

Cățelușa e mai bine. A inceput sa mănânce câte putin.Are limbrici...a eliminat doi pana acum, speram ca o sa fie bine

| radu655555555 a răspuns:

Asa a facut si a mea, a vomitat in masina iar dupa acasa vomita si nu manca, la mine stiu ca suna ciudat a mancat putina ciocolata si si-a revenit, numai vomita si mananca binisor!