| stefygirl a întrebat:

Catelusa mea are aproape 2 ani si as vrea sa-i fac un vaccin sau alceva ca sa nu aive capuse ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| FearNoEvil a răspuns:

Exista picaturi (nu vaccin) care se pun odata la 2-3 luni (cu toate ca veterinarul o sa-ti spuna ca e mai bine sa-i pui in fiecare luna, pana la urma faci cum crezi de cuviinta). Plus ca sunt eficiente si pentru purici si alti paraziti externi. Din cate inteleg eu vrei sa faci chestia asta preventiv. Daca are deja capuse fii foarte atenta cand i le scoti (exista riscul sa nu i le scoti cum trebuie si risti ca locul respectiv sa se infecteze) sau mai bine sa lasi veterinarul sa i le scoata.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Mergi la veterinar si ai va face cateluysei tale un vaccin contra capuselor, acest vaccin se facede 3 ori, deci la interval de o luna o sa-i faca altul, iar peste alta luna ai va face ultimul. Ceea ce trebuie tu sa faci este sa deratizezi locul unde a stat catelusa.Bafta multa.

| Irina a răspuns:

Anul trecut l-am dus la veterinar si l-a dat cu frontline. a tinut efectul 3 luni, nu am avut nicio problema.

| Ben. a răspuns:

Singurul lucru care i-ar ajuta este frontline. da-i acum altfel ii poate fi fatal.

| greg a răspuns:

Fiole, nu stiu ca la mine sora mea se duce la veterinar.Costa vreo 30 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt picaturi, spray-uri si pastile pentru parazitii externi.trebuie sa urmezi exact instructiunile care sunt pe prospect, unele sunt foarte toxixe, si pentru cel care le aplica si pentru catel.trebuie spalat inainte de a ii aplica una dintre metode(in cazul in care este plin de paraziti). sa ii cureti asternutul si cotetul. evita sa scoti catelul in locuri unde este multa iarba sau vin si alti catei.ciupiturile de capuse pot da alergii sau pot anemia animalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In comert gasesti tot felul de pipete antiparazitare sau sampon antiparazitar bun si pentru purici si pentru capuse. Ce catel ai? Viziteaza si http://boxer.webgarden.ro