| euandreeeea a întrebat:

Ajutor sad catelusa mea lasa niste vermi micuti si morti unde doarme. Am abservat si pe covor şi in patul meu unde stă cateodata o iau cu mine in pat. Prima data nu stiam ce este, m-am uitat mai bine si sunt niste vermisori mici spre galben si sunt morti. De cînd am luat catelusa asta am probleme cu ea, am vazut că are capuse, i-am luat cu penseta, dupa purici i-am luat niste picaturi si acuma viermi morti? Primul vaccin are. Este foarte jucausa are aproape 2 luni.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
I-ai facut deparazitarea interna ( adica impotriva viermisorilor intestinali) inainte de a ii face primul vaccin?
Daca nu, te-as sfatui sa te duci cu catelusa la un medic veterinar pentru a ii da o pastiluta in functie de greutatea cainelui pentru a scapa de viermi intestinali, altfel nu are cum sa scape si se poate imbolnavi destul de grav.
La fel procedezi si daca i-ai facut deparazitarea interna inainte de primul vaccin. Sper ca in perioada dintre vaccinuri nu ai scos-o afara, si sper sa ii faci si restul de vaccin.

| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa o duci la veterinar sa iti spuna exact ce are si ce trebuie sa ii dai.

| euandreeeea explică:

N-am scos-o afara deloc am catelusa de o saptamana dela cine am luat-o i-a facut si vaccinu.pe data de 10 trebuie sa-i fac al doile vaccin asa il intreb pe medic si de vermisori.

| ILoveDOGSsoMUCH a răspuns:

I-ai facut deparazitarea interna? Se poate imbolnavi destul de grav, ai grija! Daca tii la ea, te sfatuiesc sa mergi la veterinar.