| Alyna1992 a întrebat:

Catelusul meu bichon maltez de 4 zile se scarpina in jurul urechilor si gatului dupa care se scutura. Otita nu pare a fi pentru ca nici nu ii curg urechile si nici nu miros dar a trecut printr-o perioada neplacuta si a suferit si o operatie.Este posibil sa fi facut o mica raie auriculara pentru ca i-a scazut imunitatea in timpul ce a fost bolnavior? Astept raspunsurile voastre! Multumesckiss

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Dacă pielea și interiorul urechilor nu sunt colorate anormal (roșii) nu cred că e alergie. Nu cumva i-ai pus zgardă de curând? Cîțelușele noastre s-au scărpinat zile în șir la gât când le-am pus zgardă. Uite-le, dacă vrei să le vezi http://zinnaida.ro/2012/11/07/joaca-kory-si-bella-8-fmt75/

| PiTbuLuL a răspuns:

Alyna daca zici ca se scarpina mult inseamna ca ar putea avea raie mai bine il duci la veterinar sa il verifici
Sall bafta la catelbig grin
BAFTAA!

| Alyna1992 explică (pentru PiTbuLuL):

Buna! Nu pot spune ca se scarpina in disperare dar oricum destul de mult in cat sa-mi dea de banuit.Astazi am observat ca pe gat are o portiune unde i-a cazut parul si sub urechi, unde prezinte niste cojite albe si pielea un pic rosie presupun din cauza scarpinatului! O sa merg maine la vet sa vad ce-mi va spune! Multumesc tuturor pentru ajutor!kiss

| BandOfHorses a răspuns:

Da, sau poate avea purici.

| GrumpyGirl a răspuns:

Poate o infectie sau are purici

| AndreeaCF a răspuns:

Buna! Poate are ceva in ureche si il deranjeaza. Incearca sa te uiti in urecea lui. Daca are par in ureche, scoate firele afara din interior. Poate are un fir inauntru spre timpan si-l deranjeaza.
Numai bine!

| robertmagiculhp a răspuns:

Sigur are o infectie dar s-ar putea sa aiba purici!

| Alyna1992 explică:

Nu are cum sa aiba purici pentru ca este deparazitat intern si extern si in plus este tuns si se poate observa daca are purici! In schimb urechile lui sunt foarte curate si nu miros asa cum am mai spus! Am fost cu el la vet si a spus sa-l mai las 2-3 zile sa vedem ce se intampla si poate inceteaza sa se scarpine! Poat fi si o alergie la vreun produs din continutul mancarii?