| cosminboy12 a întrebat:

Cainele meu (un Bichon Maltese ) se scarpina abundent la ureche, are urechile rosii si foarte urat mirositoare, nu sunt sigur de ce are, poate sa fie otita? Mentionez ca i - am curatat urechile! Ce tratament mi-ati recomanda? PS : Nu pot sa merg la veterinar, nu am suficienti bani!
Fundă!

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te și încearcă să soliciți ajutor unui veterinar. Îi spui că ai puțini bănuți și să-l ajute așa cum poate. Să știi că sunt veterinari care te ajută și fără bani, eu cunosc cazuri. Decât să stai așa, fără să încerci măcar să faci un pas pentru a-l ajuta, greșești enorm.
Cățelul poate avea o infecție și care se poate agrava din ce în ce mai mult.
Dacă ții la sănătatea lui, renunți la o Coca Cola sau la un pachet de țigări și cu banii aceștia, faci un sacrificiu pentru a-l ajuta pe prietenul tău patruped.

| AlexCristi97 a răspuns:

Incearca sa gasesti un medic veterinar ieftin sau mergi macar la o farmacie veterinara si spune-le care e problema si roaga-i sa iti dea o solutie ieftina.
Daca ai avea un copil si ar plange ca il doare o ureche si il vezi suferind, i-ai spune "scuze, dar nu te duc la doctor ca n-am bani... daca se agraveaza si mori asta este, fac altul ca oricum nu m-am gandit daca te pot intretine inainte sa te fac..."
E o vietate, cu atat mai mult ca este cainele tau care se pare ca nu l-ai luat sa-ti fie un prieten, probabil esti genul care iese la agatat cu el.

| francut a răspuns:

Daca miroase urat, e mai grav. Mergi la veterinar.
Ai dorit numaidecat un caine dar nu te-ai gandit la responsabilitati. Ce ai crezut, ca e jucarie de plus? Acum, nu-l lasa sa sufere. Mergi urgent la veterinar.

| Princess14022006 a răspuns:

Buna! Mergi la veterinat deoarece nu costa foarte mult un control la urechi (20lei asa costa la veterinarul unde imi duc eu catelul) iar daca are otita picaturile costa aproximativ 60-70 lei