| YLLL a întrebat:

Cati ani poate trai un perus?

Răspuns Câştigător
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Stiu ca am mai raspuns dar acum m-am interesat de-a binelea. Papagalii sunt fiinte pline de viata si raman sanatoase toata viata daca stii sa ai grija de ei. Pana si cele mai mici specii de papagali(perusii, papagali cu mot auriu etc...)traiesc fff mult. Cel mai batran papagal a trait in Austalia si a avut aproape 30 de ani. Minima de viata a unui perus este de 10 ani, dar pot atinge peste 19 ani.(eu am o fetita perus in varsta de 3 ani si ii ciuguleste mereu parul tatei si el zice:trebuie sa o mai suport cel putin 10 ani?!rolling on the floor)

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu exact cat traiesc dar al meu a murit duminica pe 19 sept. Avea 7 ani. L-am ingrijit super dar a trebuit sa plec in Anglia si in ultimile 3 luni l-am lasat la o prietena si a murit baiatul. Era viata mea, dar a ramas fetita care are 8-9 ani. Prietena mea nu l-a ingrijit bine si a suferit dupa mine. Am un soc enorm si plang incontinuu. Fetita am dus-o la altcineva, dar nu stiu ce sa fac, sa-i cumpar altul sau sa o las asa...eu vreau sa vin sa o iau in Anglia.Gabriela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5-10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un perus de 4 luni si vreau sa-l invat sa vorbeasca. Am auzit ca pot sa inregistrez pe reportofon dar nu doar eu vorbesc cu el, si mama, si tata cand trec pe langa el ii zic "ce faci puiu'? ce face paco?". POate sa mai vorbeasca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vreau sa moara dar am auzit de la experti ca un papagal traieste intre 11-12 ani imi pare rau ca vor muri si nu vreau sa imi imaginez ca ma trezesc si voi gasi papagali morti pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde naiba traiesc la voi 10 ani crying(((?
Ca mie mi-a murit ieri crying((((((
Si a trait doar 2 ani jumatestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un perus de vreo 9-10 ani o.o a avut pereche pe la 6-8 ani, perechea a murit (facea 4 ani sad ) si acum ea inca mai traieste si o duce bine o.o

Nu stiu ii dai mancare, ii dau apa =] dar cred ca daca vrei sa traiasca cat mai mult are nevoie de iubire happy eu toata ziua ma joc cu ea ^^

| AlinutzaRouz a răspuns:

Din cate am auzit 7-12 ani

| everyday a răspuns:

Perusul meu are 5 ani si inca se simte bine, este vioi, vesel, vorbeste (si in romana si pe limba luihappy ), dar deja ma gandesc cu groaza ca va trebui sa moara odata si odata...

| Alexandra740 a răspuns:

Eu ii am de un 1 an dar am un unchi ingrijitor de papagali si mi-a zis ca in cusca traiesc 5 ani iar in limertate aproape 15

| KiKiii a răspuns:

8-10 ani
happy

| Ludacris a răspuns:

Am avut un canar care a murit si a avut 13-15 ani.

| Ludacris a răspuns:

Am avut un perus care a murit si a avut 13-15 ani.

| gimi69 a răspuns:

Al meu are cam 11-12 ani, i-l am din 98 sau 99, cand l-am primit cadou, e foarte vioi si zbanghiu, zboara prin toata casa dupa mine.

| mihaela_9033 a răspuns:

Mimi nu vreau sa te dezamagesk dar cand le vine moartea le vine...dar ori cum traiesc mai mult daca au afectiune langa ei. secretul este sa se simta iubit...