| Deny14 a întrebat:

Cati ani traieste un caine (de uriozitate )?

Răspuns Câştigător
| Joannaa a răspuns:

Buna,daca cainele are un an, acesta este echivalentul a 15 ani umani (si nu sapte, asa cum se credea).
Atunci cand cainele implineste doi ani, el are deja echivalentul a 24 de ani umani (si nu 14, cum se credea). Dar nu intrati in panica! Citeste mai departe...
Dupa varsta de doi ani, la fiecare an al cainelui trebuie sa adaugati patru ani de om. De exemplu, un caine de 3 ani are echivalentul a 28 de ani de om; unul de 4 ani – de 32, unul de 5 ani – de 36, unul de 6 ani – de 40 s.a.m.d.
In plus, trebuie luata in considerare talia cainelui, deoarece cainii de talie mai mica traiesc in general mai mult decat cainii mari. Cel mai mult traiesc cainii de jucarie, iar cel mai putin, rasele gigante. De exemplu, conform metodei explicate anterior, un caine de 6 ani e considerat a avea 40 de ani in ani de om, insa daca acesta este de talie mare atunci are mai degraba 42 de ani.
Durata medie de viata a cainilor este de 12 ani, insa se inregistreaza variatii extrem de largi.
Cei mai multi caini sunt considerati batrani atunci cand ating varsta de 7 ani. La cainii de talie mica insa, batranetea incepe pe la 8 – 9 ani, iar la cei de talie mare, pe la 5 - 6 ani.

12 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Depinde de rasa, sunt caini care traiesc 8-9 ani si sunt caini care pot ajunge si la 29 de ani, depinde si de ingrijirile care le acorda stapanul sau daca sufera de o boala care-i va scurta viata, sper ca te-am putut ajutahappy

| LaLaura a răspuns:

Buna
depinde de rasa, depinde cum il ingrijesti, ce mancare primeste, vaccinurile, etc. intre 9-20 de ani, dar am vazut la tara un caine care avea si 25 de ani. acum na, norocul.

| ZeroBLADE a răspuns:

In jur de 20 de ani...big grin

| mynameisseby a răspuns:

Depinde de rasa dar in general putin peste 15-16 anihappy(IN ANII NOSTRII)

| DeeaDee a răspuns:

Depinde de rasa!

| cristina107 a răspuns:

15-17 ani

| Deny14 explică:

Scz curioasa

| Lio a răspuns:

Depinde de rasa, de exemplu cainii mici pot trai maxim 6-8 ani, dar rasele ma mari pot avea chiar 19 ani.
Insa tu ar trebui sa stii ca un an de cainesc, reprezinta 7 ani pentru un om.

| laura_7620 a răspuns:

Intre 10-15 ani.Un de-al al nostru reprezinta 7 ani la caini.

| laura_7620 a răspuns:

Intre 10-15 ani.Un an de-al nostru reprezinta 7 ani la caini.

| anamaria8811 a răspuns:

Cel mai longeviv caine a murit la varsta de 29 ani. In ani umani. Media este intre 12 si 18. Depinde si de rasa.

| Bianca_5561 a răspuns:

Depinde de rasă.
14-15. happy