| xGyAx a întrebat:

Cati ani traieste un caine! FUNDOAIE:X:X:X

Răspuns Câştigător
| εмiLч97 a răspuns:

Acest calcul simplist nu este intru totul adevarat, caci, de exemplu, un copil de sapte ani nu se poate reproduce, insa o catelusa de un an poate naste deja pui. Iar cel mai longeviv caine, care a atins varsta de 29 de ani, ar fi avut echivalentul varstei umane de... 203 ani.

Poate ca aveti un caine de 11 ani care pare deosebit de vioi pentru echivalentul varstei umane de 77 de ani; de aceea au si decretat veterinarii ca, la caini, 77-le este... „noul 60". In plus, ei au emis un set de reguli dupa care se poate aproxima cu o mai mare acuratete varsta cainelui, in ani de om. Iata:

. Daca cainele are un an, acesta este echivalentul a 15 ani umani (si nu sapte, asa cum se credea).

. Atunci cand cainele implineste doi ani, el are deja echivalentul a 24 de ani umani (si nu 14, cum se credea). Dar nu intrati in panica! Cititi mai departe...

. Dupa varsta de doi ani, la fiecare an al cainelui trebuie sa adaugati patru ani de om. De exemplu, un caine de 3 ani are echivalentul a 28 de ani de om; unul de 4 ani – de 32, unul de 5 ani – de 36, unul de 6 ani – de 40 s. a. m. d.

. In plus, trebuie luata in considerare talia cainelui, deoarece cainii de talie mai mica traiesc in general mai mult decat cainii mari. Cel mai mult traiesc cainii de jucarie, iar cel mai putin, rasele gigante. De exemplu, conform metodei explicate anterior, un caine de 6 ani e considerat a avea 40 de ani in ani de om, insa daca acesta este de talie mare atunci are mai degraba 42 de ani.

. Durata medie de viata a cainilor este de 12 ani, insa se inregistreaza variatii extrem de largi.

. Cei mai multi caini sunt considerati batrani atunci cand ating varsta de 7 ani. La cainii de talie mica insa, batranetea incepe pe la 8 – 9 ani, iar la cei de talie mare, pe la 5 - 6 ani.

. Un Border Collie din Marea Britanie a trait 27 de ani pe o dieta vegan, insa nu exista nici o dovada concludenta ca o dieta vegetariaa ar prelungi viata cainilor.
Sper ca te-am ajutatkiss!

30 răspunsuri:
| DrugFree a răspuns:

Maxim 30 de ani! Dar trebuie ingrijit foarte bine!

| Minnie a răspuns:

Depinde de sanatatea rasei, a organismului.Eu am un caniche care are 16 ani si 8 luni

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

Daca cainele are un an, acesta este echivalentul a 15 ani umani (si nu sapte, asa cum se credea).

. Atunci cand cainele implineste doi ani, el are deja echivalentul a 24 de ani umani (si nu 14, cum se credea). Dar nu intrati in panica! Cititi mai departe...

. Dupa varsta de doi ani, la fiecare an al cainelui trebuie sa adaugati patru ani de om. De exemplu, un caine de 3 ani are echivalentul a 28 de ani de om; unul de 4 ani – de 32, unul de 5 ani – de 36, unul de 6 ani – de 40 s. a. m. d.

. In plus, trebuie luata in considerare talia cainelui, deoarece cainii de talie mai mica traiesc in general mai mult decat cainii mari. Cel mai mult traiesc cainii de jucarie, iar cel mai putin, rasele gigante. De exemplu, conform metodei explicate anterior, un caine de 6 ani e considerat a avea 40 de ani in ani de om, insa daca acesta este de talie mare atunci are mai degraba 42 de ani.

. Durata medie de viata a cainilor este de 12 ani, insa se inregistreaza variatii extrem de largi.

. Cei mai multi caini sunt considerati batrani atunci cand ating varsta de 7 ani. La cainii de talie mica insa, batranetea incepe pe la 8 – 9 ani, iar la cei de talie mare, pe la 5 - 6 ani

| TąNyą a răspuns:

Păi în general 14-15 ani, dar unii trăiesc mai mult depinde cum îi îngrijeşti. şi cât de grav se îmbolnăvesc.

T.

| Ciprian a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......i-x-x-x-x/

Sper ca ti-am fost de ajutor

| paupaulapaulina a răspuns:

Cainii pot trai pana la 18 ani eu asa stiu sau pana la 23, depinde de rasa. Ma rog sau pana ajung sa fie turtiti de o masina sau otraviti laughing
Fundoaie big grin big grin big grin

| xGyAx explică:

Va rog mult!

| xGyAx explică:

Am un westie white terrier!

| Contrast a răspuns:

Varsta medie este de 12 ani, dar cpoate avea mari fluctuatii..., cel mai longeviv caine a trait 29 ani(omenesti).

| ancutsa410 a răspuns:

Am avut un caine care a trait 18 anisadpacat ca a murit, acum depinde de caine si de conditziile in care traieste

| Aly359 a răspuns:

Depinde de rasa. in general cam 15ani fundita ( nu fundoaia laughing )

| foreverANDaDAY a răspuns:

Depinde desigur si de rasa, de mediul de viata, de cum e ingrijit toate acestea ii pot mari sau micsora peioada de viata dar in general un caine traieste aproximativ 13-14 ani.
Dar e ca la oameni se spune ca majoritatea oamenilor traiesc aproximativ 70 de ani dar se schimba de la o tara la alta de la forma de relief pe care traiesc de la rasa categorie sociala mancare apa etc
La fel si la caini

| Some0ne a răspuns:

Cainii traiesc in medie de 15 ani.
Cel mai batran caine care a trait vreodata a fost un Queensland "Heeler" pe nume Bluey - a trait 29 de ani si 5 luni.
http://www.cutzu.ro/articole/90-de-curiozitati-legate-de-caini-65.html

plss funda;;)

| QAlessia a răspuns:

Pai cainii pot trai pana la 18 ani eu asa stiu sau pana la 23 dar daca are 9 ani eu tiasi putea garanta ca 3 ani tot ii traieste de voie numai sa nu ii se intample ceva:*:*:*:*

| Diana3 a răspuns:

Cred ca 18 ani

| Andreea14Bianca a răspuns:

Cainii pot trai pana la 18 ani, cainle buniici mele are 23 de ani, si inca se mentine bine.
Deci poti st linistita ca inca o sa mai traiasca mult, daca ai un catel.
Incaz ca nu ii se intampla ceva.
FUNDOAIE?love strucklaughing

| zalisa a răspuns:

Depinde de câine.
depinde de felul în care este îngrijit.
poate trăi până la 23 de ani. (maxim, din câte știu eu)
big grin

| GoguStrigoi a răspuns:

Intre 10-12 ani depinde de cat de bine e ingrijit cainele

| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Pai varsta aprox este de 15 ani dar depinde de rasa happy Unele traiesc mai mult, altele mai putin.

| DannutzΦ a răspuns:

Un caine poate sa traiasca 18 ani sau 23 acum depinde si de rasa!
Imi dai plizz funda?

| 愛日本 a răspuns:

20 de ani.Am avut un caine la tara unul mare si negru mama mea il avea de cand era mica. Apoi mi la dat mie cand cainee avea 10 ani(eram bebe)Si a mai trait 10 ani si nu a avut accidente nici boli.
Depinde daca e bolnav traieste mai putin si daca e calcat de masina poate murri la orice varsta!

Funsitsa?kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15-17 ani calendaristici.asta inseamna in ani cainesti 105-119 ani

| ramona30 a răspuns:

Undeva in jur de 15 ani. Sunt si alte elemente care influenteaza durata de viata (rasa, alimentatia, ranile etc.)

Răspuns utilizator avertizat
| ewe a răspuns:

De la 12 pana la 15 daca e intretinut bine poate si 16-17 fundahee hee?

| OctinioSlatina a răspuns:

``Cei de rasa maxim 20 de ani iar corciturile si cei vagobonti traiesc si 30 chiar mai mult``. A mai fost pusa intrebarea... straight face

| Rubi91 a răspuns:

Rasele mari nu depasesc 12 - 15 ani, rasele mai mici ajung sa traiasca pana la 15-18 ani.Depinde si de animal.

| SelenaGomezPup a răspuns:

Poate trai 23-24 ani