| XxBoGdYxX a întrebat:

Cati pesti trebuie sa am pentru un acvariu de 60 litri? ca sa nu se tulbure apa mai repede? am deja 12 pesti.

Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

A si inca ceva foarte inportant. Mancarea. Mancare nu se da multa, se da putina cat sa o consume pestii in 2 sau 3 minute. Nu se da mancare la pesti decat o data sau maxim de 2 ori pe zi. Eu le dau dimineata si seara. Mancarea ramasa nemancata inmediat de catre pesti tulbura apa. Soarele formeaza alge si tulbura apa. Deci lumina. Daca ai lumina la acvariu ii dai drumul de dimineata si pe la 7 sau 8 seara o inchizi ca se formeaza alge si se tulbura apa mult mai repede. Acvariu nu trebuie plasat langa o fereastra sau sa bata lumina soarelui direct in el.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de marimea pestilor.
In general max. 20-30 buc, care sunt pana la 2-3 cm marime, 5-20 din cei mai mari.
Foloseste filtru de apa, carbune activ si pastile pentru curatirea apei.
Detalii multe gaseti despre pestii exotici si tinerea lor: acvarist.ro

| CenturyChild a răspuns:

Foloseste regula 1cm peste / 1l apa. Ai grija carasii au nevoie de 50l de apa pe peste si discusii si scalarii intre 25 -50 l de apa pe peste. Intra pe www.forum.acvarist.ro la sectiunea articole si ai sa gasesti multe informatii despre pesti;). In general pietrisul nu tulbura apa (dar depinde de piestris).

| CenturyChild a răspuns:

Foloseste regula 1cm peste / 1l apa. Ai grija carasii au nevoie de 50l pe peste iar scalarii si discusii intre 25l si 50l pe peste. Intra pe www.forum.acvarist.ro la sectiunea articole. O sa gasesti multe informatii utile acolo;)

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Bogdanel, eu am cam tot 12 sau 15, uite ca nici nu i-am numarat intr-un acvariu de 56 de l. Dar am si Carasi care cresc destul de mari. La mine ramane apa curata fara sa pun nimic special in apa doar ca apa pe care o pun in acvariu este din fantana si nu de pe conducta, si este si fltrata. Apa pe care o pui in acvariu, trebuie pusa intr-un recipient descoperit cam 24 de ore si abia apoi sa o adaugi in acvariu. Daca ai nisip, va trebui ca sa il scoti pentru ca si nisipul tulbura apa. Un filtru bun face fata cu brio dar pentru acvarii de 60 de l si mai mult chiar. Daca esti din Bucuresti iti recomand sa vizitezi Animax, Hornbach si chiar Piata Obor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajung 12! depinde de care 12... daca ai 12 carasi e nasol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei oricum la o sap. juma trebuyie sa mai schimbi din apa pentru ca e normal si sa vezi apoi c apa o sa aihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite raspunsul care (cred) ca te ajuta: regula la nr. de pesti din acvariu este: 1cm de peste adult pe litru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati pesti trebui sa am pnrtu un acvariu de 20 l

| 123456789_5071 a răspuns:

Nu am un raspuns pentru tine am doar foarte multe felicitari am ramas placut impresionata de pasiunea ta pentru pesti si de cit interes iti dai, un BRAVO mare, te pupic!