| Rose_2860 a întrebat:

Ce alt animalut sa ii iau puiului meu de bichon maltez sa se poata imprieteni cu el si poate si juca cu el? Dar totodata sa fie micut si mai usor de crescut, m-am gandit la pisica, chinchilla, iepure, nici nu stiu.

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Buna! Si eu am o bichonica malteza de 4 luni jumate. Sincer eu te sfatuiesc sa nu ii iei nici un alt animal. Fiona mea adora sa se joace cu toate animalele (caini, iepuri, pisici), dar nu cred ca i-ar placea sa aiba un ''fratior'' indiferent de rasa, adica isi doreste ca toata atentia sa fie pentru ea. Ea se joaca cu toate animalele care o baga in seama, dar daca iau eu in brate animalul respectiv devine putin geloasa. Si toti bichonii pe care ii cunosc sunt posesivi.
Daca totusi vrei sa iei un alt animalut, ia-l pentru tine, pe a avea grija de el, nu pentru a fi jucaria unui catel. Daca vrei iepure, mai gandeste-te. Eu inainte de Fiona am avut iepure (acum e la curte) si dupa ce a implinit 3-4 luni a inceput sa puta groaznic. Urina lui cu hormoni e aproape la fel de neplacuta ca cea a unui motan. Si gandeste-te ca iti va fi extrem de greu sa-l inveti sa faca doar unde are voie. Un iepure nu e la fel de inteligent ca o pisica sau un caine. In plus, stii ca iepurii se sperie f usor. Gandeste-te cat de traumatizat va fi bietul iepuras. Despre chinchila nu stiu ce sa-ti spun, dar am inteles ca sunt ceva intre iepure si veverita. E un fel de a spune, ma refeream la comportament.
Legat de pisica, cred ca e cea mai buna varianta. Doar ca daca vrei sa fie prieteni ''la catarama'' trebuie sa-i cresti impreuna si sa nu-i faci gelosi sau sa-i discriminezi. Daca puiul tau are 3-4 luni, poti lua un pisoi de 2-3 luni, daca are peste 5 luni nu prea mai sunt sanse. Adica daca iei pisoiul mic e posibil sa fie ranit de catel din joaca (bichonii nu fac rau intentionat), iar daca il iei mare nu il va accepta pisoiul pe catel.
Totusi, exista sansa sa nu se inteleaga cu vreun alt animal, fie din vina catelului, fie din vina celuilalt, si nu cred ca vrei razboi in casa. Mai bine i-ai o multime de jucarii de toate felurile, petrece cat mai mult timp cu el, mergeti in parc (va fi activitatea lui preferata si totodata se va juca si cu alti catei), acorda-i toata atentia si iubeste-l mult si va fi mult mai fericit asa decat daca ar avea un alt animalut langa el. Eu asa cred si asa o simt pe Fiona mea. E ca la copiii mici; le place sa iasa la joaca cu alti copii, dar daca au un frate tot timpul va fi cearta, vor fi gelosi unul pe celalalt ca ba are unul copanul (aceleiasi gaini) mai mare, ba jucariile celuilalt sunt mai frumoase, etc.
PS: daca esti din bucuresti poate ne intalnim cu bichoneii in parc.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Iepure. Daca iei pisica si nu se inteleg, 10-15 ani o sa ai razboi in casa!
Cu iepurele este mai usor! Daca nu-ti convine de el ...il mananci!(Vai ce cruda si rea sunt.Rusine sa-mi fie! Este o gluma! Umor negru!)

| Alexandra. a răspuns:

Nu stiu.Aceasta rasa de catel este foarte sociabila, daaar totusi cu pisica nu cred ca se va intelege.Adica depinde cum este invatat. ( dar tot are acest instinct). Cred ca un iepure ar fi cel mai potivit.
Dar, eu zic ca nu este neaparata nevoie de inca un animal in casa, daca ai un caine. tongue Cel mai bine ar fi sa ii iei tot un caine, daca stau sa ma gandesc mai bine... Daca tot iti mai trebuie ceva pe langa acel catel...

| loveaholic a răspuns:

Poate tot un bischon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cat de buna e ideea sa iti iei o pisica, pisicile sunt geloase iar daca si catelul e gelos cu siguranta se vor bate, stiu de la cainele meu, al meu ar manca pisicile mai ales ca e mult mai mare decat o pisica, chinchilla nu stiu poate ca e prea micut pentru un caine si poate il raneste iar iepurele nu se joaca asa cum crezi tu eu zic totusi sa iei un alt catel si mai usor de ingrijit ar fi un chihuahua sau un pinscher pitic

| Costelush' a răspuns:

Un pitbull laughing nu glumesc... un hamsterlaughing