| AlupeiLarisaAndreeaDF a întrebat:

Ce animal ar trebui sa imi iau avand in vedere ca stau la bloc? As vrea sa fie cat se poatea de ieftin de intretinut.La inceput am optat pentru caine dar m-a cam speriat ideea ca la inceput trebuie sa cheltui vreo 200 de lei pentu nu mai stiu ce vaccinuri si chestii de genu. Pisica, din cate am inteles eu, trebuie sa schimb foarte desc nisipul ( cam cat ar trebui saplatesc pe luna pentru nisip?). Pestii, papagalii nu prea sunt de mine, banuiesc, deoarece sunt plictisitori. Ce alte animale mai sunt? Cam cat ar costa intretinerea lunara pentru fiecare si care este mai ieftin?

3 răspunsuri:
| doglover23 a răspuns:

Mai bun decat hamsterul este gerbilul. Tot setul (animal, cusca, mancare, accesorii) costa in jur de 250 de lei. Nu miroase, poti schimba asternutul si odata la 2 saptamani (este animal de desert si urineaza rar), ii poti da si mancare din casa (legume, biscuiti, etc.) si se muleaza dupa programul tau. Adica daca tu la 11 te culci, el o sa doarma si el, nici decum n-o sa inceapa sa manance atunci cand tu incerci sa dormi. Succes!

| aburama22 a răspuns:

Salut,Larisa pai eu as zice de un hamster
pitic.pretu e pe okazi 10, 00 RON.Nu miroase. Ii schimbi talasul cam o data pe saptamana. Nu-i lasa alimentele degradabile mai mult de o zi in talas (mere, morcovi etc). Hamsterul in sine nu face zgomot, ca nu e papagal. In schimb roata (daca o sa-i pui una) face zgomot cand se da hamsterul in ea. Zdrangane putin. Nu te gandi ca miroase ca un dihor ca nu e asa deloc, o sa ramai surprins cat e de curat, se spala ca o pisica. Sper ca te-am ajutat

| Maria_Ana_1990_eoP1 a răspuns:

Eu am un pisic de 5 ani, daca ai grija de el, nu trebuie sa cheltui mult. Pe mine ma ajunge undeva la maxim 100 lei pe luna.

Inainte sa iti iei pisica, trebuie sa fii sigura ca ai timp de ea/el. daca nu ai timp si o/il vei ignora, practic il vei chinui.

Vei avea nevoie de un castron in care ii pui mancarea (boabele), inca unul pentru apa (indicat e sa nu fie apa langa mancare pentru ca nu o sa bea cat ii trebuie).
O sa ii trebuiasca si o litiera unde sa isi faca nevoile. Eu am una acoperita cu filtre sa nu miroasa.

Pe mancare dai in jur de 25 lei pe luna (depinde cat ii dai)

Pe nisip (eu iau un sac de 6kg cu 8 lei) in jur de 30 - 40 lei, depinde cat de des vrei sa il schimbi.

Si uite si puiul meu: http://sh.st/rOWkY