| Iconaru_Madalina_1978 a întrebat:

Ce ati alege? Hamster sau Pisica? De ce? Daca ati fi la bloc? Care animal e mai ieftin de intretinut? Care ar fi mai scump? Care animal ar face mai multa mizerie la bloc? A cui animal mancarea iar costa mai mult?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Kisses a răspuns:

Eu am hamster și pot sa spun ca e foarte ușor de întreținut. Nu te deranjează cu nimic, nu face gălăgie, am avut papagali și nu mă lăsau sa dorm și era deranjant., la hamster trebuie sa iei o cușcă micuța care costa aproximativ 1 milion, după care hrana de baza pentru el, costa intre 5-10 lei, dar le pui odată la 3 zile chiar dacă nu mănâncă tot, el își alege ce îi place din alea, mă ține o cutie de mâncare o luna, plus ca îi mai dau și morcov, cartof prăjit sau fiert, dar fără sare, trebuie luata o chestie speciala de pus apa în ea, e în jur de 10 lei. La hamster e chestia ca, costa la început pana îi iei o cușcă și chestia care pui apa în ea, dar îl puteți tine și intr-o cutiuță mai spațioasă și sa nu uitați de rumeguș, eu îl schimb odată pe săptămână. Rumeguș cumpăr odată pe luna (5-10 lei ). Pe luna consuma aproximativ 20 lei. Eu le iau mai ieftine de la un magazin și dau 16 lei pe luna. Un hamster costa pana în 50 lei dacă îl cumperi din magazin. Dar merge luat și de la cineva, de pe olx sau okazii din orașul tău, eu l-am luat dintr-un târg de animale cu 10 lei, prețul este de 10-20 lei. La pisica e naspa ca năpârlește, mâncarea e scumpa, dai peste 5 lei pe săptămână, trebuie nisip sa își facă nevoile ca sa nu facă prin casa, dar le puteți învață să facă și afară. Cea mai naspa chestie e ca năpârlește...și costa de la 1 milion în sus, depinde ce pisica, cele de rasa sunt scumpe rău. Eu zic ca hamster e cel mai bine, nu face mizerie deloc, doar în cușcă lui, dar schimbați rumegușul 1/sapt și aia e. Va puteți juca cu el dar foarte fin ca este micuț și firav.

| Iconaru_Madalina_1978 explică (pentru Kisses):

La zoomania din Braila o cusca echipata cu tot costa 47.50 de lei!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kisses):

5 lei pe saptamana? poate 5 lei pe zi laughing

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu sunt fan pisici. Sunt afectuoase, cand iti vin in brate iti iau toata energia negativa, sunt usor de intretinut, cu 1kg de mancare boabe /luna(in jur de 8-10 lei).
Dar trebuiesc vaccinate, castrate, trebuie nisip la litiera, daca nu iese afara, lasa par in perioadele de naparlire si trebuie sa te pregatesti de o convietuire de 10-16 ani cu ea.Eu am avut o pisica ce s-a stins in primavara la aproape 18 ani(cea de la avatar).
Avantaj mai consrituie ca o poti lasa singura in casa, daca pleci, cateva zile, daca are mancare, apa si nisip. Nu face galagie si este foarte recunoscatoare cand te intorci.
Cand iti toarce in brate sau langa cap...adormi ca si leganat,si tu si pisica.
In legatura cu mancarea, o pisica poate manca si ce mananca oamenii, pielitele de la pui, lapte, a mea mananca si mancare gatita.
Un hamster e mai usor de crescut si mai ieftin (am avut si asa ceva) dar au o viata scurta si nu-ti ofera afectiune ca o pisica.Nu necesita cine stie ce responsabilitate.Ii dadeam drumul prin casa si imi rodea prin spate pe la mobila! Auzeam cum crantane!
Atunci a fost o pauza de 2 ani cand n-am avut pisici. In rest, toata viata mea, de cand m-am nascut mi-am petrecut-o cu pisicile.Am avut si cate trei de-odata, de varste diferite. Poate de aceea sunt indragostita de ele.Acuma mai am doar una, de 9 ani.

| AvalohAlyn a răspuns:

Salut.
Normal ca hamsterul e mai usor de intretinut.
Eu am avut si hamsteri si papagali iar acum am o un motan(un pisoi)
Cu pisica cheltui destul de mult.A mea mananca si boabe din comert dar si pliculete de Felix,hrana umeda, plus ca trebuie sa ii iei si nisip si litiera ca sa isi faca nevoie acolo, daca il tii la apartament.

Eu iti sugerez, hamster, daca vrei ceva mai necostisitor.

O zi buna.
Cu

| Felys a răspuns:

Pisica clar, hamsterul pute de mori, pute a soarece, am avut si l-am suportat in casa fix 3 zile apoi l-am scos in magazie,indiferent de cate ori schimbam talasul tot putea a soarece si asta cu geamul deschis ca era vara, sub nici o forma nu nu mi-as mai lua hamster indiferet de pret, pisica insa e altceva, e mult mai dragalasa, totusi nimic nu se compara cu un catel mic de rasa

| PedoBarbie a răspuns:

Eu aș alege pisică pentru că nu-mi place hamsterul. Însă hamsterul consumă mai puțin. Alegerea e a ta.

| Kisses a răspuns:

Hamsterul nu miroase deloc, dacă îi schimbi la 3-4 zile rumegușul.

Mulțumesc pentru funda!