| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar putea avea o pisica daca ii curg ochii, stranuta destul de des si este apatica, doarme mai mult decat de obicei, iar atunci cand e treaza devine foarte agitata?
Restul comportamentului este la fel: mananca normal, bea apa si nu prezinta alte simptome neobisnuite. Are 4-5 luni si as vrea sa stiu daca este vorba doar de o banala raceala sau ar putea fi ceva mai grav. Maine am de gand sa merg la farmacie sa cer ceva pentru asta, oricum, dar as dori sa citesc si parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| justtmark a răspuns:

Este ceva destul de des intalnit la pisiciile care sunt asa de mici. Ii curg ochi pentru ca are conjunctivita. Ai putea sa o tratezi cu Asocilin, este un fel de gel care se da pe ochiul pisicii si in timp reduce si stopeaza aparitia lichidului galbui de pe ochiul pisicii. In privinta stranutului nu-ti fa griji deoarece e mica si repede contacteaza tot felul de microbi si raceste in scurt timp,dar isi revine imediat. Treaba cu stranutul este trecatoare. Este perfect normal sa doarma mai mult, poate acuma are nevoie de mai mult somn, organismul ii cere acest lucru, nu este un motiv de ingrijorare. Cel mai bine consulta un veterinar in privinta conjuctivitei.

PS: vorbesc din proprie experienta, am un pisic mic de 3 luni si s-a confruntat si el cu problemele mentionate mai sus de catre tine.

2 răspunsuri:
| Lexi888 a răspuns:

Duo la veterinar pana nu e prea târziu, sa Sti ca e bolnava

| LadyMelian a răspuns:

E posibil sa aiba sufere de vreo alergie sau sa fi racit.Cel mai bine e sa o duci la veterinar pentru vaccin.