| Simi_6998 a întrebat:

Ce as putea sa ii dau de mancare catelului meu de 8 luni(a facut acum 3 zile 8:d)ca, cranturi s-a saturat si ii schimb mancarea foarte fregvent... ii mai dau si pilaf... dar fara paine ca painea fermenteaza si dupa are probleme cu stomacelul

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

NU ii mai schimba mancarea atata de frecvent si nici atat de brusc!
Tu vrei un catel, sau un catel sanatos?
Da-i BOABE de calitate, premium sau superpremium si ai sa vezi ca le mananca.

Ex : Acana, Hillºs, Orijen, Royal Canin, Eukanuba, Purin Pro Plan, ProPac etc!
Nu ii mai da mancare gatita! De aia nu mai mananca boabe, nu ca s-a saturat de ele.

Da-i uneori : iaurt, ficat de pui fiert, femur de vita-fiert ( pentru ros ), piept de pui fiert cu legume si orez, cate un galbenus de ou cru - pe saptamana amestecat in boabe, branza de vaci. In perioada asta are nevoie de calciu. Asa ca axeaza-te pe lactate. Asta pe langa boabe!

NU pilaf, NU ciorba!

Paine ii poti da, dar prajita si doar sa guste, nu sa se sature.

4 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Perfecta, cum sa nu aiba DINTI la 8 luni?
In jurul varstei de 5-6 luni cainii au dentitia definitiva!

| Daria a răspuns:

In principiu cainii mananca cam orice. Poti sa ii dai biscuiti, varza... Dar cel mai mult i-ar placea un gratarelhee hee

| Simi_6998 explică:

Perfecto unde ai facut scoala:"nu trebuie sa forteaza cainii"

| perfecta13 a răspuns:

Pai trebuie sa ii dai lapte si chesti din astea moi sa nu fie tari adica macar are dinti?laughing dai chestii moi pe care nu trebuie sa forteaza caini ok?