Întrebare recomandată | CarlaHecox a întrebat:

Ce caine cuminte,destept,cu o durata relativ mare de viata imi sugerati? M-am saturat sa tot aud "Ia-ti un Golden Retriever,un Labrador sau un Bichon", sunt prea comuni pentru mine si pur si simplu nu imi plac sad.
Cainii gen Rotweiller sau Chihuahua ar fi ultima mea alegere si chiar am nevoie de sfaturi straight face.

9 răspunsuri:
| Okami23 a răspuns:

Ia-ti un akita sau un beagle

| PiTbuLuL a răspuns:

Eu iti sugerez un pitbul sau un rottweiler.Eu am 2 pitbuli ambi american terrier si un rottweiler talie mare.Sunt niste caini foarte afectuosi si foarte usor de dresat ai mei sunt toti agresivi pentru ca asa i-am invatat dar desigur pot fi si cuminti daca ii socializezi de la o varsta frageda.Eu iti recoamnd astia dar oricum uh decizibig grin.

| Laugh25 a răspuns:

Husky♥♥♥

| Frumusika180 a răspuns:

Husky. Funda? puppy dog eyes

| didi2597 a răspuns:

Pitbull. caine destept, cuminte, invata repede si traieste destul de mult DACA ai grija de el. totusi nu iti recomand sa il duci la dresaj, dreseaza-l tu singura cu un castronel de boabe langa tine, il pui sa faca ceva si il rasplatesti dupa si invata foarte usor. nu iti lua caini de talie mica pentru ca sunt prosti si agresivi

| CarlaHecox explică (pentru didi2597):

Pari o persoana foarte desteapta si iubitoare din moment ce ai un pitbull si ti la el atat de mult happy Dar parintii mei nu sunt asa, ei au prejudecati fata de anumite rase si oricat as fi de "mare" nu m-ar lasa sa tin un pitbull sad
Si da, mi-am dat seama din proprie experienta ca (virgula) cainii de talie mica sunt prosti si agresivi. Ochii lor bulbucati iti dau cosmaruri D:

| didi2597 a răspuns (pentru CarlaHecox):

Cei mici sunt gresivi din cauza ca au tendinta sa se apere ca sunt " mici si fara aparare " cei mare au incredere in ei si sunt linistiti. poti sa le spui parintilor ca orice ar auzi la televizor despre pitbulli ca au muscat oameni, sa nu creada. sunt cazuri, e adevarat de aceea ti-am recomandat sa nu il duci la dresaj pentru ca cine stie ce il invata acolo. eu am un pitbull are 10 ani debea impliniti, l-am primit cand debea se nascuse, am fost cei mai buni prieteni si eu l-am dresat. acum e un caine mare, frumos, batran, foarte destept si linistit. niciodata in 10 ani de zile nu a muscat pe nimeni. e adevarat, are probleme cu pisicine dar ce caine nu are laughing. fiind un caine destept, daca vede ca este iubit si aveti grija de el, se comporta ca atare dar daca vede ca il invatati sa fie rau, el asta intelege ca trebuie sa faca. eu stau la casa, am curte mare si nu l-am scos niciodata afara in parc cu lesa, deoarece eram prea mica apoi el a crescut si cand eram eu destul de mare sa fac asta nu era el obisnuit si nu se stie ce reactie ar fi avut dar asta nu inseamna ca nu e genu de catel pe care poti sa il plimbi. poti sa le spui asta parintilor tai, poti sa le spui sa se uite pe net ( nu la stiri ci la articole ) poti sa le spui sa citeasca carti despre pitbulli etc. daca insisti si le castigi increderea in tine si totodata in pitbulli, sunt sigura ca vor intelege si iti vor acorda o sansa. inca ceva, este un catel foarte sufletist si iubitor deci daca il iei, nu ar fi ok pentru el sa il dai dupa un anumit timp... eu plec in fiecare vara de acasa in concediu cu parintii si prietenii cate 1-2 saptamani. cat suntem plecati toti el sta cu bunicile si este foarte trist. cand ne intoarcem, chiar daca e batran acum tot este cel mai fericit catel ca ne vede deci... ai grija pentru ca iti ajunge la suflet chiar daca nu vrei.

| sonia9 a răspuns:

Eu am ciobanesc german si e foarte frumos si cumite. eu zic sa iei din ala.
sunt foarte jucausi si sunt un pic cam prostuti, dar daca ii dresezi bine, vor devenii caini adevarati. sper ca am ajutat

| inasweet a răspuns:

Este greu sa iti dai o parere avand in vedere ca gusturile tale sunt atat de diferite... eu as opta pentru un yorkshire terrier, este de talie mica, frumos, prietenos, adorabil etc.