| Nicodim7 a întrebat:

Ce caini sunt prietenosi cu oameni si cu alti caini.

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Aproape orice caine poate fi prietenos cu cine doresti tu.
Poate uni ar putea deveni agresivi cand apare un alt caine pe teritoriul lui dar daca e o femela si un mascul ar putea deveni o pereche.
Cainele ar trebui invatat cu cat mai multi oameni si se va invata cu ei.
In nici un caz un rottweiler nu va vi prea prietenos cand o sa vina un om strain si te-ar putea musca chiar si pe tine.In schimb un caine de talie mica precum un bichon, cocker spaniel, un teckel sau orice caine mic nu va fi periculos pentru alti oameni si nici nu se va bate cu un caine mai mare decat el.Desigur un caine cum ar fi Dalmatianul, un Ciobanesc German sau alt caine loial nu va face asa ceva, dar daca il inveti cu agresivitate si strigi la el si in cel mai rau caz il lovesti te va rasplati cu aceiasi moneda si pe tine si pe cei din jur asa ca ai grija cum te comporti cu animalul tau de companie.
Pa-Pa!

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Depinde de educatie, cam orice caine poate fi dresat sa fie prietenos.

| RedNose a răspuns:

Labrador,golden retriever, etc Dar un caine va fi exact cum il educi tu. Cunosc multi pitbulli care sunt prietenosi cu oamenii si cu alte animale, pitbulul fiind creat pentru lupte de caini.

| Betyskumpik a răspuns:

Cavalier king, mops, pomeranian

| andrutza2013 a răspuns:

Golden Retriever, Cocker Spaniel Englezesc, Yorkshire Terrier, Shih Tzu, Beagle, Boxerul, Labrador Retriever, pudel, Setter Irlandez, Vizsla, Collie, Bichon...

| viotedy a răspuns (pentru andrutza2013):

Boxerii au aversiune fata de alti caini-si pisici-de cand e lumea.

| Nicodim7 explică:

Multumesc tuturor.