| Anda_5897 a întrebat:

Mie imi plac foarte mult cateii. dar este o problema. majoritatea oamenilor isi cumpara caini de rasa. dar ei nu se gandesc si la ceilalti caini mai putin norocosi, care nu sunt cu pedigree sau nu sunt de rasa. si acei caini sunt tot caini si la fel de fideli omului. sunt draguti si prietenosi la randul lor. daca nu sunt de rasa, nu inseamna ca nu-s la fel de importanti. unii oameni ii trateaza cu foarte mare cruzime, ba chiar ii omoara. eu sunt de parere ca sunt chiar la fel si sunt egali in toate. daca e de rasa inseamna ca alti caini mai exista la fel ca el la exterior, dar nu si in interior ma rog, dar caracterul este cam acelasi. cei care sunt maidanezi sau corcituri sunt facuti unicat, adica nici un caine ca el nu mai exista si nu va exista oricat ai cauta pe pamant. si sufletul lor este total diferit de al altor caini.
cine e de parere ca ar trebui sa se faca mai multe adoptii si ca ar trebui ca oamenii sa se gandeasca si la cei mai putin norocosi? dau fundita pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| manuelaaa a răspuns:

Ai foarte mare dreptate in tot ceea ce ai specificat mai sus. Un caine, ne iubeste indiferent de natie, culoare, marime, desteptaciune, un caine ne iubeste oricum am fi...si stiti de ce? Pentru ca asa sunt ei:intelepti iubitori si chiar daca unii sunt agresivi; v-ati gandit vreodata de ce o fac? Va spun eu:fie se simt amenintati de noi, oamenii, care ii jignim atata, fie o fac ca sa ne apere pe noi...tot ce fac fac pentru noi. Un caine nu si-ar abandona niciodata stapanul pentru ca este negru, si a vazut un om care este mai frumos, dar stapanul; stapanii de caini, adesea, vazand un caine mai frumos pleaca, isi abandoneaza cainii, atunci cand acestia poate au mai mare nevoie de ajutor.Si majoritatea, spun din propria experienta, cand iti plimbi cainele, aranjat pieptanat, fara a sti ca este o corcitura de pe strada te intreaba:,, ce dragut caine ce RASA este?'' si atunci tu ii raspunzi :,, NU este de rasa''iti inoarce spatele, si incepe sa rada, alti spun:,, Iti duci,, JAVRA'' la plimbare?''Stai putin! cum adica javra? E javra doar pentru ca nu este o anumita rasa? Adica daca un roman se duce in germania, cei de acolo ii pot spune javra? Va spun eu ca nu ar face asta, chiar daca uni dintre romanii poate ar merita sa li se spuna asta, dar noi, vum sa nu numim un caine, care NE IUBESTE, NE RESPECTA, care SI-AR DA VIATA PENTRU STAPANUL LUI.

Doamne! urasc oamenii aceia, si credeti-ma ca as vrea sa fac o campanie impotriva acestor fapte? Sa lovesti, sa batjocoresti in ultimul hal un caine doar pentru ca este maidanez? Cum am mai spus, rasele pure care sunt asa de adorate de unde credeti ca provin? S-au nascut ele asa, peste noapte rase pure? Va spun eu din corcituri! Sunt si ele niste corcituri.Nu am absolut nimic impotriva lor, dar am ceva impotriva oamenilor, care spun aratand cu degetul spre un bichon:,, eu ador cainii'' si care mai tarziu, trecand pe langa un maidanez il lovesc cu pietre rland:,, naiba sa te ia de javra!''...

am spus cred ca tot ce am avut de spus; si imi pare rau, ca lumea gandeste asa.Atat pot sa spun.

11 răspunsuri:
| manuelaaa a răspuns:

Ai foarte mare dreptatewinking
mereu am avut aceeias parere
in sfarsit cineva care spune asta!
si sa ne gandim putin: cainii de rasa nu provin din corcituri?

| Cσσкiє a răspuns:

Nu ştiu câţi ani ai, dar eşti foarte deşteaptă. Ai foarte mare dreptate în tot ce ai spus. Şi eu ador căţeluşii şi pisicuţele, aş fi vrut demult să adopt un căţeluş de pe stradă, dar nu mă lasă tata, spune că ar face prin casă şi ar lăsa păr... Mie mi se face rău când aud de hingheri, sunt nişte oameni cruzi, într-un fel. Mai bine să vezi căţeluşi care se joacă decât mormane de gunoaie şi ţigări aprinse aruncate pe jos, în care poate călca un biet animal...crying

| andreea_1536 a răspuns:

Un caine maidanez poate sa fie mai credincios decat unul de rasa si inteligenta este in egala masura.nu inteleg de ce maidanezii sunt dati mereu catre adaposturi unde raman pe veci pentru ca nu vor mai fi adoptati.Sunt voluntar la o asociatie si am adoptat la distanta un caine deoarece nu am posibilitatea san il cresc acasa.Este un caine deosebit de inteligent si se bucura atat de mult cand ma vede:X.imi pare rau ca sunt atatia oameni care fac diferenta intre un caine de rasa si un maidanez.id meu este:animalprotect22

| Pinkyyy;x a răspuns:

Da este adevarat
si imi place tot ce ai zis
ar trebui si ca oamneii sa fie mai buni
si eu ador animalele
si la fel ca tine.cainii
am auzit acum...mai recent
ca cica hingherii sunt obligati sa omoare
cainii maidanezi de pe strazi...
asta e o totala cruzime
mai ales cand ii vezi orice caine
are si el la randu lui
o inima
si zic eu suflethappy
nu trebuie tratati ca pe niste
carpe.sau obiecte
si ei sunt fiinte pe acest oamant
si oamenii ar trebui sa
iubeasca mai mult animalele
indiferent daca unul e schiop, orb sau stiu eu.
sunt de acord cu tine in tot ce ai specificat mai sus.
Daca lumea ar vrea sa fie mai buna si mai iubitoare de animale,
viata cainilor din ziua de azi nu ar mai fi o povara.
Mie imi e mila mai ales cand vad puii mici
nou nascuti.batjocoriti.si in bataie de joc aruncati intr. un colt.
Am dat si eu cu parerea te pup
si daca adopti vreun animal sa m anunti si pe mine:Xte pup
pa-palove struck

| Shift a răspuns:

Da, ai dreptate.
Fiecare caine, fie el de rasa sau nu, are un suflet, iar oamenii au grija ca cei care nu sunt de rasa sa sufere. Atatea exemple, atatea cazuri...
Cainii de pe strazi, din adaposturi [care nu sunt tratati cine stie ce ], cainii parasiti, caini batuti etc. De ce? Pentru ca nu sunt la fel de frumosi ca cei de rasa. Dar ia sa ingrijiti o „corcitura" asa cum ingrijiti si un catel de rasa. Nu credeti, la fel ca si mine, ca amandoi ar fi superbi? Ba da. Animalele, in general, sunt tratate cu cruzime [ cai, caini, pisici etc. batute ] si nu putem sa schimbam asta. Stiti cum se spune:„Lupul isi schimba parul, dar naravul ba!" Poate omul sa spuna o zi, o luna, un an ca nu mai chinuie animalele, dar tot o face, fie cu intentie sau nu. happy
Eu zic ca si „corciturile" ar trebuie tratate frumos. Totusi, au si ei o viata. Si sa ne gandim putin...corciturile sunt acei caini „proveniti" din doua rase diferite, nu? Cel putin asa stiu eu.SI oricum, daca e asa cum zic eu, cainele ar fi totusi de rasa, nu? Ce'ar fi sa zicem ca un barbat roman si o femeie frantuzoaica fac un copil. Ar fi foarte urat sa zicem ca e corcitura, nu? De ce nu il tratam diferit pe acel copil fata de ceilalti doar pentru ca parintii lui sunt din tari diferite?
Foarte urat din partea noastra, a oamenilor care credem ca suntem cele mai inteligente mamifere/vietuitoare. no talking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa este

| Mr.Playb0y a răspuns:

Daca te ajuta cu ceva... poti face o campanie... dar in romania nu ne permitem sa facem o crescatorie atat de mare pentru ei pentru ca sunt foarte multi sad. si in cazul adoptiilor, este la fel de greu straight face. multe persoare renunta si la un papagal.mai ales la un caine. daca cineva ar orgsniza o campanie de strangere de fonuduri in toata tara lasati un mesaj, mi-ar face placere sa ajut big grin

| alexxa;x a răspuns:

Ai mare dreptate...sad

Din pacate...
Unii oameni chiar nu au suflet si isi bat joc de eioh go on...

| behindmywords a răspuns:

Toata lumea vrea animal de rasa pentru a se mandri cu el. dar un animal de rasa costa si foarte mult. eu sunt voluntar la Asociatia pentru protectia animalelor "Robi" si un dintre cele mai frecvente intrebari care ni se pun la Campania de Adoptii din Parcul Obor (in fiecare sambata - orele 12-18) este daca avem catei de rasa si cat costa...in rest, ai dreptate in legatura cu tot ce ai scris...
@Mr.Playb0y : nu stiu sa-ti spun daca strangerea de fonduri se face in toata tara dar asociatiile au mare nevoie de banuti pentru sterilizari si tratamente deci orice ajutor este foarte bine venit.
@Pinkyyy; x : nu o sa ii lasam noi sa omoare niste animale nevinovate. ca sa va faceti si voi o idee... o sterilizare e cam 20 de euro, in timp ce o eutanasiere consta 60 de euro. in loc sa omoare un caine, sterilizeaza 3. inconstienta din Romania din nou...
va las site-ul : http://www.4animals.ro/home.html
si email-ul meu pentru orice intrebari sau ajutor... behind_my_words@yahoo.com
Anda... poate te gandesti sa adopti un animalut. Iti stau la dispozitie :D

| behindmywords a răspuns:

Majoritatea oamenilor vor caini de rasa pentru a se mandri cu ei. dar acei caini costa mult, foarte mult...eu sunt voluntar la Asociatia pentru protectia animalelor "Robi" iar cele mai frecvente intrebari care ne sunt adresate sunt daca sunt de rasa si cat costa, nu cum i-ar putea adopta pe ingerasi.sunt de acord cu tine in tot ce ai scris dar traim intr-o tara in care le este lene si sa spuna DA unor legi pentru ajutorarea animalelor. cateodata simtim ca ne luptam cu morile de vant.
@Mr.Playb0y - nu stiu daca se organizeaza in toata tara vreo strangere de fonduri dar nu cred ca poti avea incredere in asa ceva. Asociatiile au mare nevoie de ajutor, de la voluntari pana la banuri, mai ales...asa ca orice ajutor este binevenit.
va las site-ul nostru si email-ul meu. daca aveti intrebari, va stau la dispozitie pentru orice. Anda, poate te hotarasti sa adopti un animalut. Conteaza pe mine :D, mi-ar face mare placere sa te ajut :*
http://www.4animals.ro
behind_my_words@yahoo.com

| behindmywords a răspuns:

Ba da, Cristina. Pana la urma, toate asa zisele rase pure sunt "nascute" din alte rase, la randul lor tot corcituri si asa mai departe. Nici nu stiu la ce se refera lumea cand spune de rasa pura...Rasa e doar o eticheta pe care le-am pus-o noi cateiilor foarte bine ingrijiti, care au o anumita frumusete. iubiti, cu o familie...Fiecare catel poate deveni frumos daca are tot ce are nevoie.