| Classy a întrebat:

Ce catel sa aleg? Shar Pei sau Beagle? Argumentati, va rog!

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Beagle,shar-pei-ul(din punctul meu de vedere, este un caine urat la maturitate) are bale si are si des probleme cu pielea din cauza ridurilor acelea.

| Elena_Maria_Dragan_1992 a răspuns:

Shar pei e greu de intretinut, ee foarte greu cu idiena.Beagle are nevoie de miscare, va trebui sa il scoti la plimbare deoarece e nevoie de miscare.
Alege beagle

| dantomescu78 a răspuns:

Eu as alege Shar Pei pentru ca sunt oarecum mai rari!

| AnaSuricata a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti alegi un Beagle.De ce? E usor! Deoarece ei sunt mai frumosi,mai jucausi,mai infipti, prieteni de catarama care nu si-ar lasa niciodata stapanul, afectuos, curajos(foarte), poate fi si de vanatoare, si din cate am auzit traiesc destul de mult(12-15 ani).

| AnaSuricata a răspuns:

Nu sunt mofturosi, mereu activi, usor de dresat, ascultatori, partenerul de joaca ideal...dar depinde de cum il cresti. Funda?

| SuzySweet a răspuns:

Eu zic Beagle, e foarte dragut.Dar totusi daca vrei sa fi in atentia tuturor, iti poti lua si un Shar Pei (adica nu foarte multa lume are un Shar Pei). Rasa Beagle e draguta, dar daca iti iei pui, am inteles ca este greu de dresat.
Oricum, e alegerea ta! eu ti-am dat doar un sfat

| HPPJATO a răspuns:

Shar Pei-ul, cat si Beagle-ul, naparlesc foarte putin. Shar Pei-ul tinde sa fie un caine de paza, neprietenos cu strainii sau cu alti caini.Cainii Beagle sunt energici si foarte prietenosi,dar au tendinta sa cerseasca la masa. Cu toate ca Shar-Pei-ul este cum am spus mai sus,poate fi si un excelent companion intrucat se ataseaza foarte tare de stapan. Shar-Pei-ul este mai greu de dresat,iar Beagle-ul este foarte jucaus cea ce inseamna ca trebuie scos afara foarte des si,ca sa nu iti roada ce ai prin casa,sa ii iei multe jucarii de ros,dar care nu pot fi sparte. In opinia mea,daca stai la casa ar fi foarte bine sa iti iei un Beagle pentru ca are mult spatiu de joaca,dar si un Shar Pei ar fi potrivit daca vrei sa-l pui si dreptcaine de paza. In schimb, daca traiesti la apartament, este contra-indicat sa iti iei un Beagle, de aceea eu optez pentru un Shar-Pei in apartament. Luand in considerare cele mentionate, as spune ca un Shar-Pei este un caine mai potrivit decat un Beagle in ambele situatii.

| anamariatare a răspuns:

Shar Pei este o rasa usor de dresat foarte dragastoasa care vrea sa fie in bratele tale toata ziua! Dar Beagle este o rasa jucausa, usor de dresat si trebuie sa fi foarte activa cu el pentru ca altfel se plictiseste si va face prin curte sau prin casa totul varza.Rasele astea au personalitati diferite si casa ai Shar Pei trebuie sa fi linistita, iar pentru Beagle trebuie sa fi foarte activa si sa ai o minge ceva sa roada alt ceva nu pantofi.

| galma a răspuns:

80%din raspunsuri sunt total eronate, in defavoarea shar-peiului...Scrie cineva ca e o rasa neprietenoasa, atat cu strainii cat si cu ceilalti caine! Hello! Aveti un asemenea exemplar ca sa comentati? Nu! Iti spun din propria experienta:Shar-peiul nu este deloc neprietenos, din contra! Daca il inveti de mic cu strainii si cu cainii nu are nici o problema.prin urmare,orice caine indiferent de rasa,fie el si maidanez,daca nu il inveti cu oamenii si cu ceilalti caini de mic,va fi agresiv!
Orice caine se imbolnaveste,nu? Nu conetaza rasa,ci,conteaza cum este ingrijit! Shar-peiul necesita o ingrijire putin mai atenta la cute, nimic mai mult! In fiecare seara cutele trebuei sterse cu un prosopel imbibat in apa oxigenata! Legat de aspecr, pot afirma ca este unul dintre cele mai frumoase rase de catei, datorita cutelor! Mie personal, nu imi place Beagle! Aspectul lui dupa mine e o corcitura dintre cooker(datorita urechilor) si un ciane fara parlaughing pe bune..Si daca ne luam si de ingrijirea unui caine din rasa Beagle,nici el nu scapa de problema,si la fel de mult ii trebuie o atentie mare la curaratrea pavilioanelor, si dese controale, pentru ca acesti caini au dese problema cu vezi:cancer, infectii, pietre etc.Deci totul depinde la alegerea ta.

| Bambyy a răspuns:

Beagle.De ce? Sunt mai frumosi, mai jucausi, mai infipti, prieteni de catarama care nu si-ar lasa niciodata stapanul, afectuos, curajos!

| Leitner_Andreea_1988 a răspuns:

Deci eu am beagel sie e super cu copii dar foarte incapatanat.e exact ca un copil le place sa invete si sunt foarte curiosi insa au nevoie demai mult de 3 ore pe zi de miscare. este un caine de vanatoare totusi