| Yubitika16 a întrebat:

Cum se comporta un catel beagle daca nu este dresat?

6 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Beagle-ul este un caine energic si incapatanat,adesea dominant. Dresajul sau cel putin predresajul(dresajul de baza) te va ajuta sa ai un caine pe care sa-l poti controla.
Daca ai un Beagle si nu doresti sa-l dresezi,mai ales,daca nu ii vei satisface cel putin nevoile fizice(antrenament,miscari fizice,plimbari lungi, in natura), energia acumulata iti va transforma cainele intr-unul hiperactiv, iar cainele hiperactiv este un caine cu deviatii comportamentale.
Dresajul este esential in convietuirea cu cainele.Un Beagle are nevoie de dresaj, neaparat!

| RedNose a răspuns:

Distruge tot,alergi dupa el [rin parc daca il lasi fara lesa de scoti limba de un metru,strica tot,face peste tot,poti chiar sa-l pierzi, te trage ca pe sanie etc. Pentru al dresa nu e nevoie sa-l duci la dresaj, poti face lucrul asta si acasa, nu e chiar greu, doar ca ai nevoie de rabdare.

| dragutzairina a răspuns:

Buna! Beagle-ul este un caine foarte energic si jucaus! Este foarte greu de tinut la bloc iar dac nu vrei sa il duci la dresat il poti invata tu cateva chestii. Uite un site care te poate ajuta in legatura cu asta. www.dresajcanin.info Fundoi?:D :P

| Toutui a răspuns:

Se comportă ca niste caini normali.

| mdsimina a răspuns:

Din cate stiu eu acesti catei sunt foarte energici, si nu prea este recomandat sa ii tii la bloc, doar la casa.