| anonim_4396 a întrebat:

Ce defineste un guster? Marimea? Culoarea verde? Sau poate fi si de alte culori? Guster e tot aia cu soparla sau un tip anume de soparla?

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

G'USTER, (I) gusteri, s. m., (II, III) gustere, s. n. I. S. m. Specie de sopârlă de culoare verde, cu coada lungă, care se hrăneste cu insecte (Lacerta viridis). II. S. n. (Reg.) Gâtlej; esofag. ♦ Omusor. III. S. n. (Med.; pop.) Crup. - Din bg., scr. gu~ster.
Sursă : DEX'98 (11464) - gall
G'USTER ~i m. 1) Sopârlă cu spatele verde si cu coada foarte lungă, care se hrăneste cu insecte; sopârlă verde. 2) pop. Parte a tubului digestiv cuprins între faringe si stomac; esofag. 3) Prelungire musculară posterioară a cerului gurii; omusor; uvulă; împărătus. /

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Face parte din marea familie a sopirlelor si din cite am vazut eu sint si negri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gusterul.viteazul in haine de smarald.