| Anonim9118 a întrebat:

Dacă un display are pielii de culori primare roșu galben verde albastru atunci cum se poate forma culoarea alb sau când arata apa care curge cum se poate forma o culoare incoloră practic? Sau culoarea alb/negru?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Toate obiectele transparente au un anumit indice de refracție. Adică felul în care deformează imaginea din spate, mai simplu spus. Pe un display, fie că este monitor, telefon sau tabletă, iluzia de transparență este transmisă prin diminuarea saturației culorii. Mai simplu, culoarea există, dar este estompată, iar în spatele ei se observă alt obiect. Adăugând indicele de refracție, se obține iluzia de transparență.

4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Toate culorile, toate nuanțele, se formează prin amestecul culorilor primare. Ponderea pe care o are fiecare culoare primară în amestec dă culoarea finală. S-a făcut un experiment. Pe un disc împărțit în 7 părți egale s-a colorat fiecare parte în culorile spectrului solar, ROGVAIV. Apoi a fost învârtit foarte repede și a rezultat culoarea alb. Deci albul se formează prin amestecul culorilor primare la pondere maximă. Despre negru nu știu ce să spun, și eu sunt curios. big grin

| Anonim9118 explică (pentru adryang78):

Și despre nu știu o mare sau ocean sau un pahar de apa unde apa e incoloră aia cum se mai formează?

| adryang78 a răspuns (pentru Anonim9118):

Prin reducerea saturației culorilor și adăugarea unui indice de refracție.

| Anonim9118 explică (pentru adryang78):

Adică mai precis?

| adryang78 a răspuns (pentru Anonim9118):

Toate obiectele transparente au un anumit indice de refracție. Adică felul în care deformează imaginea din spate, mai simplu spus. Pe un display, fie că este monitor, telefon sau tabletă, iluzia de transparență este transmisă prin diminuarea saturației culorii. Mai simplu, culoarea există, dar este estompată, iar în spatele ei se observă alt obiect. Adăugând indicele de refracție, se obține iluzia de transparență.