| deutza_3778 a întrebat:

Tatal meu a gasit un guster ( soparla). Am vrea sa o pastram dar nu stim cu ce se hraneste.Va rog am nevoie de informatii.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cipcirip_5821 a răspuns:

Se hraneste cu insecte, dar nu o puteti pastra pentru ca nu mananca in captivitate.

| Tihoi_Adriana_1995 a răspuns (pentru cipcirip_5821):

Ba mananca eu am un guster sil hranesc cu insecte si carne de pui

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

.se hraneste cu insecte mici, si paianjeni!

| bistriteanul a răspuns:

Aici gasesti toate informatiile de care ai nevoie, inclusiv despre hrana: http://www.zooland.ro/Gusterul__Lacerta_viridis_-5441.html

| Sabiina a răspuns:

Probabil ca soparla e obisnuita cu natura, deci incearca sa o hranesti cu insecte [viermi, greieri, etc]. Insectele trebuie sa fie vii altfel nu o sa prezinte interes pentru ea. Fa`i in cusca un cadru cat mai natural [pune pietris jos, iarba, o creanga pe care sa se poata catara, etc.] Sper ca te-am ajutat.winking:*

| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Hrana lor este alcătuită din insecte, păianjeni și, foarte rar, din puii unor păsări.
Sper că te-am ajutat happy

| FoarteLetargic a răspuns:

Şopârla se hrăneşte cu insecte, păienjeni si râme. Pentru mai multe informatii intra aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98op%C3%A2rl%C4%83
Funda?:)

| asdsdsaaas a răspuns:

Buna si eu am avut un guster si i-am dat rame si insecte dar i-am mai dat ceva si i-a placut carne de pui. spre ca te-am ajutat!

| Infernia a răspuns:

Buna. De obicei cu insecte, dar te poti informa pe google mi mult cautand: ''Cu ce se hranesc gusterii?'' sau ''Hrana pentru gusteri''.
Funda happy

| ioanaily a răspuns:

Insecte, frunze. thinking

| Jean_2915 a răspuns:

:-) Probabil gize...

| florycyk_9864 a răspuns:

Buna!
pai din cate stiu se hraneste cu gandaci, viespi, albine, furnici etc... sper ca te-am ajutat cu ceva!laughing

| Tihoi_Adriana_1995 a răspuns:

Ba manca in captivitate eu am prins un pui de guster si il hranesc cu carne de pui si insecte.il am de 2 saptamani

| Costin_Savin_1986 a răspuns:

Elibereaz-o. stie singura ce are de facut.