| Smileygirl23 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre ciobanestii germani? Cum trebuie ingrijiti?

Daca ai un caine cu pedigree, ce proceduri trebuiesc urmate pentru a-si pastra si a pasa si urmasilor pedigreeul? Trebuie sa participe la concursuri etc? multumesc

Răspuns Câştigător
| ady91 a răspuns:

Pedigree-ul reprezinta actul care atesta in primul rand faptul ca animalul este de "rasa pura" si, il al doilea rand, ca are o genealogie care atesta faptul ca provine din linii sigure din punct de vedere al rasei respective.
Deci nu trebuie decat sa pastrezi actul respectiv. Asta nu are vreo legatura cu participari la concurs, etc...

| Smileygirl23 explică (pentru ady91):

Ok. Deci daca am actul respectiv, asta e cam tot sa inteleg. Si atunci, daca ambii parinti au acest act, puii de asemenea vor avea pedigree, sa inteleg?

multumesc, dar e un domeniu total nou pentru mine si m-am trezit cu un ciobanesc german dulce de tot pe capbig grin

| ady91 a răspuns (pentru Smileygirl23):

E destul ca mama puiului sa aiba act. Dar ce este, femela sau mascul? big grin

| Smileygirl23 explică (pentru ady91):

Femela.

| ady91 a răspuns (pentru Smileygirl23):

La 14 luni se poate imperechea cu cainele meu care este tot ciobanesc german big grin

| Smileygirl23 explică (pentru ady91):

Are mai mult de 14 luni, are un an si 7 luni credbig grin

| ady91 a răspuns (pentru Smileygirl23):

Aa, perfecthee hee

| RedNose a răspuns (pentru ady91):

E nevoie de ambii parinti sa detina ped, altfel nu are cum sa fie facut ped-ul fiindca nu are ce sa scrie la bunicii mamei, strabunici si stra-strabunici.

21 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Ciobanescul german trebuie dresat de mic, ca alimentatie cel putin pana la 8-9luni doar hrana superpremium(acana,proplan,royal canin,belcando,hill's,orijen etc),iar dupa poti sa-i dai boabe mai ieftine(premium: BOSCH,dog chow,biomill etc. nu pedigree,darling sau ce gasesti prin carrefour,cora etc.) sau mancare gatita orez/arpacas cu legume(radacina de telina,morcov,ardei gras,fara cartofi,ceapa,usturoi) si carne(cal, vita, pui nu in exces, curcan, miel)/organe de vita/gaturi de pui. O data pe saptamana(dupa varsta de 6 luni) un femur de vita crud sau fiert nu mai mult de 3-4minute(fara oase de pui, exceptie gaturi), pe saptamana 1-2 oua crude(chiar de la 3luni poti sa-i dai). Daca primeste hrana superpremium ii poti lua vitamine k-9 complete motion(20zile si 10 zile pauza), daca primeste mancare gatita sau mancare slab calitativa poti sa-i dai k-9 complete growth(15zile cu 15zile pauza), petphos, cafortan, astea tot de la 2-3luni le poate primi.
Eu recomand pana la 8 luni doar hrana superpremium si vitamine pentru a avea un start bun,o crestere frumoasa si sanatoasa, abia apoi daca ai timp poti sa-i dai cate o masa mancare gatita una boabe, niciodata amestecate, eu personal folosesc doar boabe, pro plan, fiindca e mult mai comod.

ady91 in primul paragraf ti-a spus ce este ped-ul, in schimb intr-o expozitie fara el si fara carnetul de performanta(il primesti o data cu ped-ul si microcipul) nu poti sa participi in expozitii. Daca doresti sa reproduci exemplarul si urmasii sa aiba pedigree trebuie intai sa mergi in expozitii pentru a castiga drept de monta: femelele trebuie sa primeasca 2 FB-uri, iar masculii 2 excelent,doar asa are drept de monta. Dupa ce s-a produs fatarea trebuie sa mergi la asociatia chinologica de care apartii sa declari cuibul,dupa trimiti actele si fiecare pui va obtine pedigree. In fine, nu stiu daca e chiar asa de usor dupa ce declari cuibul,oricum te costa bani sa declari cuibul,sa scoti pedigree la fiecare pui,cam asta fac crescatorii,daca tu nu vrei sa-ti faci canisa cel mai bine sterilizezi cainele,parerea mea.

p.s. eu am o amstaffita cu pedigree si o voi steriliza, fiindca nu am ce face cu produsii ei, chiar daca am cui da, nu am nevoie de bani, sa stresez cateaua in perioada de calduri etc.

| Smileygirl23 explică (pentru RedNose):

Iti multumesc, deci e mult mai complicat decat credeamlaughingbig grin Problema e ca nu dispun de asa mult timp incat sa ma ocup chiar ca la carte de ea, dar o sa incerc sa fac tot posibilul sa nu ii lipseasca nimic. Nici eu nu tin neaparat sa am pui de la ea, desi as avea cativa prieteni interesati si care m-au tot intrebat si de asta am zis ca ma interesez sa vad care e treaba. Iti multumesc din suflet pentru timpul acordat scrierii unui raspuns asa elaborat. Apreciezbig grin

| RedNose a răspuns (pentru Smileygirl23):

Imi face placere!
Sunt doritori multi, la fel si eu am pentru cateaua mea, dar m-am hotarat, nu are rost.

| RedNose a răspuns (pentru Smileygirl23):

Daca parintii ei sunt testati pentru boli genetice trebuie sa gasesti un mascul tot testat, daca nu sunt testati parintii trebuie sa-i faci si teste ei, daca chiar doresti sa ai produsi calumea din ea, zarzavaturi sunt multewinkinglaughing

| Smileygirl23 explică (pentru RedNose):

Haha, da. Ma las de meserielaughing

| RedNose a răspuns (pentru Smileygirl23):

Multi doresc sa cumpere un caine cu ped la 100euro si se gandesc iaute ala ia pe caine 200-250e,are ogramada de bani,dar ei nu-si scot cine stie ce bani pe caini fiindca costa ingrijirea femelei pe timpul gestatiei, actele dupa fatare, masculul folosit la monta, cu cat e mai premiat, pretul poate sa ajunga si la 1000-1500e monta(la amstaffi pe o monta cu don king of ring se ia cam atatia bani),expozitii, mai ales cele din strainatate sunt foarte costisitoare(taxa inscriere+transport+cazare+stres), dar un pasionat investeste pe langa multi bani si timp, dar niciodata nu le pune la socoteala, fiindca ii place ce face.

| Smileygirl23 explică (pentru RedNose):

Oricat de mult as iubi cainii si oricat de mult as iubi-o pe Maya mea, tot nu mi-ar permite timpul sa fac nimic de genul asta. Nici acum nici probabil in viitorul mai apropiat sau indepartat. O sa ma bucur de ea, o sa o ingrijesc cu drag, dar clar, cam atatbig grin

| RedNose a răspuns (pentru Smileygirl23):

laughing eu am de gand sa merg cu mascha la expozitii de cateva ori fiindca are potential si as vrea sa scrie si la ea acolo macar un FB, sa nu fie carnetul ala golbig grin dar acum sa ma interesez daca mai poate fi dusa daca e sterilizata.

| Smileygirl23 explică (pentru RedNose):

Ce pot sa zic, mult mult succesbig grin

| RedNose a răspuns (pentru Smileygirl23):

Multumesc!

| Smileygirl23 explică (pentru RedNose):

Pentru nimic, eu iti multumesc pentru rabdarea de care ai dat dovada, explicandu-mi, in mare, tot ce era de explicat. seara frumoasa sa ai

| RedNose a răspuns (pentru Smileygirl23):

Cum am mai spus, imi face mare placere sa raspund la intrebarile de la aceasta categorie si nu pentru funda sau altceva. Daca mai ai vreo intrebare imi poti trimite mesaj privat. Multumesc, la fel!

| Smileygirl23 explică (pentru RedNose):

Multumesc, voi tine minte. Ah, nici eu nu raspund pentru funda, raspund atunci cand stiu, de dragul de a ajuta oamenii sau de placerea conversatiei.

| RedNose a răspuns (pentru Smileygirl23):

Dahappy