| anonim_4396 a întrebat:

Ce mananca ursii? Am auzit ca la noi sunt 40% din ursii din Europa.
Au ce manca saracii?
Vazui video asta cu un om bun care da niste pane ursuletului :)
https://www.facebook.com/watch/?v=218695784507098

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Painea are efecte nocive asupra animalelor, exact asa cum are mancarea fast food asupra noastra.Doar iti umple stomacul si iti da senzatia de satietate, insa in realitate are 0 beneficii.Cand romanii vor inceta sa hraneasca animalele salbatice, inclusiv pasarile, cu paine, va fi mare lucru.

| LaviniuA a răspuns (pentru dullcat):

Eh doar nu le-or da pui rotisati acum

| dullcat a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu a zis nimeni de pui rotisati.

,, Ursul mai mananca si furnici, dar si resturile de cadavre sau soareci. El ajunge uneori prin stani, cazandu-le in prada oi, cai, magari si alte vietuitoare din preajma ciobanilor.'' - https://www.toateanimalele.ro/ursi/ursul-brun-ursus-arctos/

Atitudinea aceasta nu ajuta deloc la constientizare.Eu, de exemplu, cand le zic oamenilor sa le ofere pasarilor din gradinile botanice sau din parcuri seminte crude, altfel sa nu le ofere nici paine nici nimic altceva deoarece nu e sanatos, dau ochii peste cap.

| LaviniuA a răspuns (pentru dullcat):

Aaa credeam ca mananca fructe de padure laughing

| dullcat a răspuns (pentru LaviniuA):

Mananca si din alea.Scrie in articol.

| minrest a răspuns:

Da, este un om bun, gustos, zemos, si mai ales foarte usor de mancat, vine singur la consumator, ba mai aduce si painea cu care sa fie servit. Ciudat ca ursul a refuzat sa il manance.

| sammie a răspuns:

Acum d-abia mai găsesc fructe de pădure.