| Bububoss a întrebat:

Ce mancare imi recomandati pentru un caine ciobanesc belgian malinois gent pedigree sau chappi. dau funta pentru unb raspuns detaliat!

Răspuns Câştigător
| LaughOutLoud a răspuns:

Daca au destui bani ai putea sa ii cumperi ProPlan de la Purina care este clar cea mai buna mancare pentru caini.De aceea si cea mai scumpa.Iti spun sigur este cea mai completa hrana pentru caini.Nici Pedigreeul nu o ajunge. Funda si sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
| danutz9100 a răspuns:

Hmm..vezi aici pentru mancare buna http://www.fermamea.com

| MrAnonymus a răspuns:

Alimentatia cainilor din rasa Malinois trebuie sa tina cont de modul in care erau hraniti stramosii acestora in regiunea orasului Malines/Mechelen din Belgia, unde a fost dezvoltata aceasta rasa. Fiind aproape de zona de coasta, regiunea a oferit de-a lungul timpului resurse specifice de hrana care si-au pus amprenta si asupra dietei cainilor din rasa Malinois. Comparativ cu celelalte rase grupate generic sub denumirea "caine ciobanesc belgian" – Tervuren, Laekenois si Groenendael, Malinois necesita hrana cea mai putin bogata in fibre, sistemul lor digestiv nefiind capabil sa descompuna eficient aceste componente nutritive. In compensatie oarecum, Malinois necesita o concentratie mai mare de minerale in alimentele digerate, tot comparativ cu rudele sale canine originare din Belgia. Hrana corecta pentru acesti caini de talie medie activi si energetici trebuie sa fie bogata in proteine, Malinois este o rasa de caini cu mare putere de munca, capabili sa se angajeze foarte energic in sarcini de lucru sau in exercitii de dresaj complexe. Fiind caini foarte apreciati si folositi de politie si alte servicii de securitate ori militare, Malinois sunt desemnati adesea pentru executarea unor sarcini complexe, de mare impact fizic si cu important consum energetic, deci refacerea se bazeaza pe hrana corecta si echilibrata. Baza dietara pentru acesti caini trebuie sa se bazeze pe ingredientele specifice zonei de origine: o hrana bogata in proteine si minerale, reprezentativa pentru arealul coastei Marii Nordului. Carnea este recomandata ca ingredient principal, sursele cele mai indicate fiind carnea de capra si cea de la pasarile de curte (pui, curcan, rata, gasca). Poti lua Aro, Royal Canin dar cele pe care le-ai zis tu sunt cele mai bune. Funda?

| Bububoss explică (pentru MrAnonymus):

Pe bune asta am gasit si eu pe net

| FantaZEW a răspuns:

Pedigree ajuta cainele : Pentru o digestie optima, igiena orala (dinti), Piele si blana sanatoasa, sistem imunitar puternic ^^. Deci iti recomand PEDIGREE puppy dog eyes funda? puppy dog eyes

| Bububoss explică (pentru FantaZEW):

Is afecteaza ficatul ca pedigree ii dadeam pana acum

| Adrry00 a răspuns:

Pai, iti recomand Pedigree si Eqilibrio, dar NU si iar NU Chaappy, cainele meu ( Beligian Malinois) a mancat ceva timp acest fel de mancare apoi nu a mai vrut, am zis ca s-a obisnuit cu mncarea gatita si acum face mofturi, dar dupa ca nu i-am mai dat alternativa a mancat-o si a vomitat foartre mult, s-a deranjat la stomac si a fost foarte molatic. Acestea fiind mancarurile cumparate, dar le plac foarte mult si mancarurile gatite.

| Adi_Borghina_1998 a răspuns:

Belcando sau Royal Canin. Ambele sunt foarte bune. De asemenea si Pro Plan (Purina)