| kate_3254 a întrebat:

Ce parere aveti despre iepuri? as vrea sa-mi iau unul dar nu stiu cum e...cum sa ma comport cu el.
" daca o sa. l chem la mine.vine? "
Nu am avut niciodata alt animal in afara de caine si pisica, deci nu stiu la ce sa ma astept din partea unui iepure.
Merita iepurele? sau mai bine un york terrier (pentru mine nu prea conteaza deoarece ador animalelelove struck)dar as dori totusi niste pareri :d

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Buna kate! din fericire te pot ajuta pentru ca am si eu iepuri.Am o rasa numita fluture german.i se spune asa deoarece are o pata in jurul nasului in forma de fluture.este o rasa de iepure foarte frumoasa. daca o sa il strigi, va veni la tine doar daca il obisnuiesti cu numele lui.Sunt foarte simpatici, dar si foarte foarte sensibili. Orice mica rana trebuie tratata.Iepurii trebuie si ei vaccinati. Uite ce ai putea sa le dai sa manance:dimineata le dai cereale(grau,porumb,orzoaica),la pranz le dai un morcov, sau un castravete sau paine, in general legume.Iepuri adora merele, deci nu ar trebui sa lipseasca.Sa nu le dai varza! Varza este iute si pentru ei e toxica.le pocneste stomacul si mor.Seara le poti da lucerna sau iarba.Cam acesta este meniul unui iepure.Trebuie sa fi atenta cai iepurii fac muzerie.trebuie sa ai grija si sa le faci curatenie in cusca saptamanal.Apa trebuie sachimbata de 2 sau 3 ori pe zi. Sper ca te-am ajutat.Mult succes!

5 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Un iepuras este tare dragalas.A avut o prietena de-a mea unul.Se juca numai cu el.Dar, a fost o zi groaznica cand iepurasul a murit.Deci mai bine iti iei un Yorkshire pentru ca ei traiesc mai mult decat un iepuras. Faci ceea ce vrei tu eu doar ti-am dat o sugestie.
P.S. da va raspunde la nume dar trebuie sa-l inveti si nu va veni la tine ca cu un catelus cand isi aude numele.
Pa, pa!

| LittleWolfLover a răspuns:

Da, este un animal de casa bun. Dar depinde unde stai(bloc/casa)
Uite aici cateva intrebari la care trebuie tu sa-ti raspunzi:
1)Iepurii se pot simnti singuri daca sunt lasati fara cumpanie prea mult timp.Vei putea sa-ti petreci suficient timp cu iepurele tau?
2)Iepurii pot trai afara in custi sau inauntru cu tine.Stii unde va trai iepurele tau?
3)Daca ai de gand sa iei mai multi iepuri, va trebui sa te hotarasti unde vei tine cusca mare de care vor avea nevoie acestia. Ai facut asta deja?
4)Va trebui sa-i dai iepurelui tau multa hrana proaspata si apa curata zilnic.Vei putea face asta?
5)Chiar si iepurii cu par scurt am nevoie de periere regulata ca sa aiba blanita curata.Vei putea avea timp sa faci asta?
Depinde ce rasa vei dori sa-ti alegi.

| uuueeeccc a răspuns:

Eu am avut iepuri cand stateam la curte, sunt dragalasi dartb sa ai multa grija de ei, miros, etc. In schimb iti recomand chinchilla, sunt foarte iubitori, fac baitza in nisip + multe altele. happy acum depinde de tine ce-ti doresti mai mult. O zi frumoasa!

| adina02 a răspuns:

Pai cand isi fac nevoile miroase rau de tot.suunt cam fricosi.nu o sa vina la tine de prima data dar, sa nu te intristezi mai incearca pana la urma va veni!

| vali23_7395 a răspuns:

Iti recomand site-ul http://iepuri.biz informatii utile despre cresterea iepurilor! Succes :)