| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre violenta impotriva animalelor?
Eu iubesc foarte mult animalele. Nu inteleg de ce unii oameni maltrateaza animalele.

Răspuns Câştigător
| KinderBeeeib a răspuns:

Cei ce indraznesc sa dea in animale nu se mai numesc oameni, ci monstrii cum poti sa ai acest tupeu oribil si cum sa te duca capul la asa ceva? Trebuie sa fi beat si dement! Si eu sunt impotriva violentei fata de animale! Intotdeauna mi-am dorit sa existe si la noi 'Politia Animalelor' si monstrii care dau in animale sau le omoara sa primeasca o amenda mare si sa i-se ia animalul care sa fie dat la o familie iubitoare.

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Hmm, deci inteleg ca esti impotriva carnei de caine ca remediu impotriva caniculei?
http://efemina.ro/sud-coreenii-fac-fata-caniculei-cu-carne-de-caine/
daca ar merge nu ai fi deloc tentata pe caldura asta?

| anonim_4396 explică (pentru thealchemist):

Carne de caine? Remediu impotriva caniculei? Doamne straight face.
Nu-mi place carnea... straight face.

| RareşTPUro a răspuns:

Cei ce lovesc animalele sunt mai animale decat ei! Multi nu suporta unele faze ale cainiilor si le altoieste cum pot ei mai zdravan ca alta data sa se potoleasca! Eu nu-s de acord cu oameni de genul acesta!

| Vi003 a răspuns:

Am vazut reportajul de la Braila, cumplit, alearga cainii cu masinile si se amuza cand ii lovesc. Intr-o tara in care a devenit un lux sa te imbolnavesti si sa supravietuiesti de la o zi la alta, nu ma mir cand vad acte de cruzime fata de animale. Chiar daca ma doare sufletul, nu ma mai mira nimic!

| MauriceCorelli a răspuns:

Unu la mana, omului ii sta in fire sa se ia de cei fara aparare sau care se pot foarte bine apara, dar tin capul plecat, astfel permitandu-i celuilalt orice-i trece prin cap. Animalele nu sunt cu nimic diferite de oamenii aflati in situatii asemanatoare.

Doi la mana, cu toata infrumusetarea si varuiala ce-o primeste caracterul uman, suntem niste animale grotesti. Toti. Cand auto-controlul dispare, iese acel animal din oameni, capabil de foarte-foarte multe chestii care nici nu ti-ar trece prin cap, asa sunt de demente. Cruzimea fata de animale, adica fata de niste entitati care in majoritatea cazurilor nu-ti fac nimic, e o extensie a partii caracterului nostru de care vorbim.

Una e sa te latre un caine si tu sa ii dai un sut in coaste, alta e sa te duci la 3 noaptea sa otravesti 10-12 caini din cartier sau sa le crapi testele cu ciocanul, pe motiv ca "nu ma lasa, dom'le sa dorm noaptea si copilu' plange din cauza lor, sunt om si vreau sa dorm, nu mai eu de potai".

Suntem animale. Si sadici. Si foarte-foarte setosi de sange, violenta, schingiuala si scancete lipsite de aparare care sa ne alimenteze placerile bolnave.

Cam asta e raspunsul.
Nu sunt genul de om care sare de cur epiletic la cazuri de maltratare ale animalelor, ca cei din asociatii, constientizez (si cred ca ar trebui cu totii sa constientizam) ca majoritatea sunt inutile, in general, pline de toane si deloc cerebrale (de animale zic), insa toate chestiile astea se pot aplica si la oameni. Eu propun troc. Daca e legal ca tu, Primarie, spre exemplu, sa iesi noaptea sa dai cu toporu', sa strangii 250-300 de lesuri si sa le dai foc la ghena orasului (s-a intamplat in Botosani parca acum vreo 3 ani), mi se pare foarte in regula, ca, pe principiul "sunt inutili, fac rau si agreseaza oameni", sa imi aleg asa, la intamplare, cat se poate de aleatoriu, 10-15 oameni care mi se par mie ca ar fi potentiali agresori, doar din cauza ca unii oameni fac chestii nasoale (intelegi analogia, cred, la fel e si cu potaile) si sa incep sa impart cu toporu' prin testele lor, sa le ard in cimitir, iar apoi, sa urinez extatic si entuziasmat, cu bolta, desigur, peste lesurile lor. Cantitate dispensabila.

Mi-am incheiat pledoaria. Concluzia, cred c-o depeni si matale, este ca desteptii care fac nasoale cu animalele, fara motiv, merita exact acelasi lucru facut si lor, poate ceva in plus, asa, de mesaj pe viitor.

| Teodora00 a răspuns:

Unii oameni nu au creier ca zic asa.Alti se rasbuna pe animale poate le-au facut rau candva desi nu e corect daca le explici ceva animalelor vor intelege nu e nevoie de bataie... funda plizz?