| InstinctPr3ciS a întrebat:

Ce parere aveti desprea rasa CANE CORSO??
Cum sunt ei in general??
As vrea raspunsuri si de la cei care detin Cane Corso sau care au detinut!

5 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS explică:

Vreau si alte lucruri decat ce scrie pe net happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei sa stii? Daca se strica repede?

| WannaMore a răspuns:

Se adapteaza la aproape orice mediu, fie intr-un apartament, fie la curte, cu conditia sa nu i se impuna un regim de viata prea sedentar si sa nu stea afara, in frig (este o rasa originara din sudul insorit al Italiei!). Este dinamic atunci cand iese in natura, dar, o data reintors in casa, este atat de linistit ca puteti uita de el.
Calmul si echilibrul lui nu inseamna ca este un caine apatic, lenes, amorf. Temperamental si seducator – este un adevarat meridional dinamic, dar, in acelasi timp, calm, linistit. Fata de straini este neincrezator, le analizeaza miscarile si intentiile, dar nu este impulsiv si nu actioneaza decat daca stapanul se afla, cu adevarat, in pericol. Adora copiii, participa la jocul lor, le accepta toate obrazniciile, vegheaza asupra lor cu blandete si nu este brutal nici atunci cand tratamentul pe care i-l aplica cei mici devine de nesuportat. Chiar daca masculii sunt, in mod natural, mai dominanti, un Cane Corso corect socializat este destul de tolerant cu ceilalti caini. Trebuie educat cu fermitate, iar ierarhia „haitei" va fi stabilita imediat ce puiul a ajuns in noua lui casa. Poate deveni un caine foarte periculos pentru societate, daca ajunge in mainile unui stapan nepotrivit.Hmm,si nu ti-as recomanda sa-ti iei unul daca stii ca nu ai timp de el.In rest, e inteligent, de cele mai multe ori prietenos(daca arati afectiune fata de el), desi arata creepy(in sensul de periculos).Eu ti-l recomand love struck

| HappyDogsRo a răspuns:

Despre cane corso gasesti informatii aici:
http://www.happydogs.ro/rase-caini/69/cane-corso-mastiff.html
Pentru detalii poti sa-i suni pe cei cu canisele de cane corso sa vorbesti cu ei.

| Costache_Marius_1995 a răspuns:

Salutari tuturor. Îmi poate spune cineva care a mai avut sau are Cane Corso dacă este ok la 2 luni aproape 3 sa îl țin la curte. Pana acum cățelul a stat în casa are 2 vaccinuri făcute și urmează în 8 zile al 3 vaccin. Țin sa menționez la curtea respectiva mai am un cățel foarte mic de statura pichinez corcit cu bicho cu vârsta de 5 ani?! Curiozitatea mea este dacă câinele risca sa contacteze alți viruși ținând cont ca are 2 vaccinuri iar curtea va fi dezinfectat total! Va mulțumesc?