| saluttpu123 a întrebat:

Ce parere aveti despre rasa Rottweiler,Cane corso,Kangal,Caucazian, Amstaff! Astept parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| MyNameIsCata a răspuns:

Toate sunt rase cu tenta agresiva. Daca nu ai experienta in dresaj si in caini nu iti recomand sa-ti iei una dintre rasele enumerate mai sus.
Daca m-ai pune sa-ti recomand ceva, alege Amstaff.Am si eu unul si pot sa-ti zic ca este cel mai bun caine incepand de la paza pana la afectiune pe care l-am avut.In plus are blana mica care nu necesita un efort ridicat pentru a o mentine.

| saluttpu123 explică (pentru MyNameIsCata):

laughing Am deja rottweiler e un caine ok ce pot spune doar ca are 10 luni si ma mai musca dar din joaca..

2 răspunsuri:
| Iuliapaula12 a răspuns:

Salut.
Rottweilerul :
Dresajul și îngrijirea corespunzătoare a Rottweiler-ului îl pot face un câine de companie excelent.
Rottweiler-ul este o rasă de câini foarte puternică cu instincte protectoare native.
Rottweiler-ul a devenit rapid mai bine cunoscut ca și câine de pază.
Este calm, ușor de dresat și educat, curajos și devotat proprietarului și familiei sale.
Cane corso:
Sunt incluși pe lista cu rasele potențial periculoase, dar temperamentul acestor câini depinde foarte mult de maniera de dresaj și de comportamentul și atitudinea proprietarului.
Sunt destul de puțin pretențiosi, în privința întreținerii generale este bine de știut că nu suportă bine frigul.
Se simt cel mai bine într-o curte largă, bine împrejmuită, în care să patruleze și să se simtă responsabili.
Este nevoie de o persoană puternică mental și capabilă să se impună pentru a se obține rezultate pozitive în dresaj.
Caucazian:
Caucazianul
este un caine semi-primitiv, puternic, de talie mare, agil, paznic incoruptibil, foarte atasat de stapan dar intolerant cu persoanele straine.
Este posibil ca acesti caini sa fi contribuit la creearea rasei St. Bernard, rasa folosita si azi la salvarea oamenilor surprinsi de avalanse, cutremure etc.
Amstaff:
Amstaffuleste un caine puternic inteligent si tenace.Este un caine prietenos cu membrii familiei dar poate fi deosebit de agresiv cu alti caini.
Este un caine de talie medie, puternic, musculos, bine construit, agil, gratios.
Kangal:
Este un caine de talie mare cu un corp proportionat, musculos, suplu in miscari si rapid chiar daca are un aspect masiv.
Este un caine inteligent, vioi echilibrat, sensibil.

Mai sus am scris cateva caracteristici ale acestor caini.
Eu ti-as sugera sa-ti iei un caine mai cuminte nu chiar un Rottweiler deoarece este destul de agresiv.
Din exemplele de mai sus as alege rasa Kangal deoarece o prietena are un astfel de caine cu care ea se inpaca foarte bine si isi face datoria de a o pazi.
Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu.
happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy happy