| TdsdfcelMaiStupid a întrebat:

Ce poate manca un porcusor de guineea in afara de mancarea de porcusori de la pet shop?

9 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Legume: morcovi castraveti boabe de porumb mere pere salata varza alune dar sa nu fie sarate

| adriangabor92 a răspuns:

Alune

| ALice_4674 a răspuns:

Ii pot da legume ca : spanacul, varza, napul, frunzele de gulie, patrunjelul si frunzele de papadie, morcovi sau frunze de morcovi.

| TdsdfcelMaiStupid explică:

E in mancarea de la pet shop...

| TdsdfcelMaiStupid explică:

Multumesc pentru raspunsuri porcusorul meu e fericit happy

| pinkydoll a răspuns:

Fructe :mere pere etc legume:morcovi varza etc

| ioana_6047 a răspuns:

In comert se gaseste hrana amestecata cu vitamina C. Acest lucru este deosebit de important in alimentatia porcusorilor, deoarece organismul acestora nu produce necesarul de vitamina C. In niciun caz, acestia nu trebuie hraniti cu alimente pentru iepuri, acest lucru ducand la subnutritie.

In cazul in care nu sunteti siguri de cantitatea de vitamina C din hrana, puteti adauga si in apa sau puteti cumpara acest amestec din magazinele de specialitate.

Fanul proaspat si de calitate este foarte important pentru porcusorii de Guineea si trebuie sa le stea permanent la dispozitie. Fructele si legumele au un loc fruntas in lista de meniu: mere ( fara samburi si coaja acestora ), morcovi, castraveti, ardei, salata in cantitati mici, rosii, porumb, banane, urzici, varza, iarba. Mancarea proaspata trebuie sa fie la temperatura camerei. Painea tare, dar fara mucegai, este indicata pentru ascutirea dintilor.

Dulciurile nu sunt indicate, pentru ca acestea contin mult zahar si aromanti daunatori pentru dinti, dar si pentru intregul organism.

| Andreea3219 a răspuns:

Ai prietenei mele mananca dovlecei taiati felii si de asemenea si castraveti depinde de gusturile lor, dar incearca, iti urez succes:*( P. S: totul crud)