| ioana_9142 a întrebat:

Ce pot sa fac daca eu mai vreau inca un animal de companie, dar sa respecte urmatoarele reguli?
-sa nu lase blana, par, puf sau pene...
-sa nu il manace cainele meu
-sa nu fie papagal, pisica, caine, peste, iepure, hamster
-sa nu miroasa urat
imi pare rau ca sunt atatea reguli dar parintii mi nu prea ma lasa cu aceste tipuri de animale

Răspuns Câştigător
| danutzzz1992 a răspuns:

Pentru ce sunt regulile? Iti zic eu pentru a fi incalcate care iti place tie si pe care il adori la nebunie iar cand parinti tai o sa-l vada cat de dragalas e si cand tu o sa le spui "dar o sa am foarte mare grija de el promit promit promit" nu vor avea de ales si o sa il tii! Mie mi-a mers cu un caine... bine eram si mai mic in varsta poate de aceea dar a mers si nu se incadreaza in regulile tale dar trebuie sa accepti ca orice animal pe care il ai in compania ta vine si cu niste responsabilitati propbabil o sa miroasa si urat la un moment dat ii faci o baie etc. Dar cred ca ce vrei tu este un acvariu dar si acolo trebuie' sa ai foarte mare grija si pesti sunt sensibili!

21 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Acvariu cu pesti, broasca testoasa... un liliac...nu prea sunt de companie dar respecta regulile tale.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu exista animale care sa respecte toate regulile tale.
1) care sa nu lase puf, pene, par ar fi o broasca testoasa, pesti, o tarantula sau un piton. Cum ai zis ca pesti nu vrei, iar tarantula si pitonul nu cred ca intra in discutie, ar ramane broasca testoasa, care, insa, nu stiu daca nu ai bagat-o in categoria pesti. Ar mai fi o pisica din rasa aia fara par, dar regula 3 o elimina.
2) Cainele nu prea mananca animalale pe care le poti tine in casa. depinde mult si de cum e dresat
3) tu iti dai seama ca aici intra cam tot regnul animalia? Mai raman serpi, broaste testoase, insecte. Serpi ies din discutie. Insectele la fel (aveam un coleg de clasa care crestea gandaci de bucatarie, dar nu cred ca intra in discutie).
4) sa nu miroasa urat: Orice organism viu de pe planeta asta e o masina care transforma mancarea in dejectii. Pana la urma toate creaza miros urat in spatele lor.

Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar singurele organisme din lumea asta care respecta toate regulile astea sunt virusurile, bacteriile. Si asta se gasesc peste tot. Regulile astea sunt facute pentru a nu iti lua nici un animal.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cauta un miriapod! big grin

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Un barbat!

| pisi dy a răspuns:

Pai inteleg ca ai caine...probabil e tuns no 1 de nu lasa blana/par si nu miroase urat niciodata!? pestele era bun dar vad ca nu ai voie, nici hamster sau porcusor de Guineea.cumpara-ti un tablou cu animalul tau preferat care poate avea muult par! ca nu cred ca au parintii sau catelul ceva de comentat!
Acuma, serios : parintii nu au vrut sa te lase sa-ti iei un animalut si de aceea ti-au pus atatea conditii.

| nellyneliana a răspuns:

I-ati o reptila, de preferat... un ssssharpe...big grin

| Zoombe3 a răspuns:

Draga mea, faptul ca parintii tai ti-au impus atatea reguli nu inseamna ca va trebui sa le respecti, aceste reguli semnifica faptul ca ei nu mai vor un alt animal de companie, indififerent de conditiile indeplinite, doar ca nu au avut curajul sa-ti spuna adevarul.
Daca iti plac foarte mult animalele, poti merge in weekend-uri la zoo sau la adaposturile pentru animale parasite, le poti duce mancare si le poti mangaia pe toate.

| sese a răspuns:

Un prieten?

| lia a răspuns:

Pai, poti sa ai un animal virtual, indeplineste toate conditiile impuse de parintii tai happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu, ia-ti un piton.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@rocorobert - lasa, o data pe an, cica, dar gandeste-te la cate piei face economie. Si mai scapa si de soareci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti plac, poti sa iti iei o tarantula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Broasca testoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca tine...nici parintii mei nu vor un animal de casa cu blana, par...ar fi mai bine sa-ti iei o iguana sau un cameleon

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea avea o broasca testoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tarantula

Răspuns utilizator avertizat
| lille a răspuns:

Atunci ai putea sa iti cumperi o tarantula:aceasta nu lasa par, nu cred ca ar vrea cainele tau sa il manance, nu miroase urat. Dar probabil ca parintii nu te vor lasa cu asa ceva in casa pentru ca e foarte periculos...sau poate reusesti sa ii convingi ca nu e asawinking

| aytak a răspuns:

Mno, zi-le la parintii tai sa iti faca un fratior/surioara - o sa satisfaca toate condititiile de mai sus, cu conditia ca ii schimbati scutecele regulat!

| alexutza20 a răspuns:

Pesti