| coccy1 a întrebat:

Buna, am si eu o problema. Deci (va rog sa ma ascultati pana la capat), eu, cum am casa cu mansarda, ma voi muta acolo curand, eu acum momentan stau jos cu sora mea mai mica si cu parintii mei, dar sus voi fi doar eu, adica, mai clar, eu nu am scarile in casa direct, le am pe terasa, si trebuie sa ies afara ca sa ma duc sus pe scari. In fine, acolo sus voi sta singur, sora mea va sta jos, dar probabil va sta cateodata si sus cu mine, bun. Dar parca ma voi simti singur, adica, eu acum am 2 animale de companie, un caine Bichon Havanez si un motan tigrat. Pe amandoi ii tin noaptea la centrala pentru ca este o camera mare cat de cat ca sa nu le fie frig, iar ziua in curte, pe caine il tineam in casa dar mama mea s-a saturat deoarece facea multa mizerie. In fine, iar acolo sus parca imi va lipsi un animal, mama mea e alergica la par de animale adica de animale care lasa par (caine, pisica etc). Dar parca tot as vrea un animal, eu m-am gandit la hamster, dar cand i-am spus mamei mele a spus sa-mi iau gandul (nu stiu de ce), dar in schimb ma lasa sa am pestisori intr-un acvariu mare deoarece nu prea am treaba cu ei si nu sunt asa greu de intretinut, dar parca mi-ar placea asa, sa am pe cine mangaia, un animal care sa-mi tina companie, ca pestii nu te poti juca cu ei, nu poti face nimic. Nu stiu, eu ma gandeam la un dihor, dar sunt si scumpi si nici nu sunt de vanzare in judetul meu (Arad). Doar in Bucuresti. Si nu stiu ce sa fac, vreau sa am si eu un prieten langa mine blanos pe care sa-l mangai. La un alt animal m-am gandit, si acela fiind un papagal, dar am inteles ca fac zgomot si simt ca nici cu ei nu ma prea pot juca. Mie mi-ar placea o pisica, dar mama spune ca pisicile sunt pentru tinut afara. Chiar daca ii dau exemplu de oameni de la mine din oras care isi tin pisicile in casa ea nu ma baga in seama. Si parca nici nu as vrea sa fie camera plina de par. (Daca conteaza, acolo sus e ca un apartament, am dormitor, am living, am bucatarie, balcon, baie si loc de relaxare.

Ce animal imi recomandati? Stiu ca cam astea sunt toate animalele de companie din Romania care sunt facute pentru casa (papagalii, cainii, pisicile, hamsterii) dar chiar nu stiu. Parintilor mei de fel nu prea le plac animalele, primul meu animal l-am avut acum, la 12 ani, vara. Motanul (iulie) iar cainele (august). Va rog ajutati-ma.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema asta este de discutat cu parintii tai, nu cu noi.
Personal nu recomand sobolani (hamster, dihor, pocusor de guineea) in casa, din cauza mirosului oribil de sobolan. Indiferent cat i-ai curata, mirosul tot persista si este oribil.
Recomand o pisica, care-i foarte curata, se spala singura si daca ii duci olita cu nisip in baie, merge acolo si face.
Ma indoiesc ca te vor lasa parintii sa mergi sus, la mansarda, pe perioada iernii, cand vor trebuii sa incalzeasca tot apartamentul de sus, cheltuind inutil.
Eu cred ca tot ce ai de discutat si decis, se face numai cu parintii, pentru ca ei sunt cei care vor decide in final.

| coccy1 explică (pentru Violleta2022):

Eu la mansarda voi avea incalzire, dormitor, bucatarie baie si living, e ca si un apartament doar ca va fi doar al meu, voi sta acolo si iarna si tot timpul, deoarece va fi incalzire

| coccy1 explică (pentru Violleta2022):

Mi-ar placea o pisica dar acum motanul meu este in sezonul de naparlire si lasa par cand il iau in brate sau il mai duc putin prin casa. Intr-o seara, i-am dus motanului meu ladita cu nisip la mine in camera si i-am dus bolurile cu mancare si apa deoarece voiam sa stau cu el in noaptea aceea sa vad cum e deoarece multi de la mine din oras au pisica pe care o tin in casa, dar cand a ajuns mama mea acasa, hop, scandal, a inceput sa ma certe si sa-mi spuna ca pisicile sunt pentru stat afara nu in casa. Ok, bun, dar ceea ce ma enerveaza la parintii mei este ca, desi ei nu ma asculta si nu ma lasa sa fac nimic, mai si imi spun cu vocea aia a lor calma "Ai invatat?", "Ti-ai facut temele?", bai frate, daca vrei sa-ti fac pe plac, fa-mi si tu mie, nu ti-am cerut tronu' Reginei Angliei, ti-am cerut un animal... Ok, poate acum, cat sunt copil nu prea o sa am sanse sa-mi ia si sa ma lase cu el in casa, dar frate, daca o sa aiba mentalitatea asta si cand o sa am eu banii mei, peste 18 ani? Si atunci o sa-mi interzica, cand voi avea casa mea? Apartamentul meu? Chiar nu inteleg si sper ca nu se va intampla asta. Si in plus, daca tot zic ei ca pisicile/cainii sunt pentru stat afara, atunci, de ce se numesc "Animale de companie". companie inseamna sa stea langa tine, mereu sa fie cu tine, sa nu fi singur, dar daca de exemplu cainele/cainii stau afara, atunci asta ar insemna ca ar trebui si eu sa stau afara cu ei ca sa-mi tina companie? Nu, eu sunt de acord ca animalele de companie sunt pentru tinut inauntru, ok, nu porcii, caii etc, ma refer la pisica/caine. De ce se mai numesc "Animale de companie" daca ele nu-ti tin companie? Daca de exemplu ai un caine de talie mare pe care-l iubesti, iar tu esti racit si trebuie sa stai toata ziua in pat sau in casa, atunci cum il mangai, cum te face fericit, cum iti tine companie?

| Catrice a răspuns:

Încearcă niște iepuri.