| petru10 a întrebat:

Ce pot sa ii dau de mancare cainelui meu din rasa Ciobanesc Belgian Malinois ca sa se mai ingrase (este foarte slaba) este deparazitata si mananca si bea mult,nu sufera de vreo boala,alearga foarte mult,ce ii pot da? ou fiert am auzit (dar cum il fac),telemea, zar? spune-ti voi de care si cum fac.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Ciobanescul malinois asa e el de natura lui. Nu ar fi bine sa-i dai branza, lapte fiindca fermenteaza si ii face rau la stomac. Dai hrana superpremium(acana, pro plan, royal canin, etc. sau BOSCH ceva mai ieftin) si i-ai k-9 complete growth 15 zile cu 15 pauza, important e sa fie sanatos nu sa fie gras, un caine gras isi solicita articulatiile si la patranete poate face artrita.

p.s. eu ii dau la a mea pro plan ca hrana superpremium fiindca e buna si are si un pret bun in comparatie cu altele si cateaua arata foarte bine.

2 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Cantareste-ti cainele.

standard, femela ar trebui sa aiba intre 24 si 30 Kg daca are intre lasa-l asa. nu e bine sa incerci sa il ingrasi doar ca ti se pare tie ca e slab. nu e sanatos in primul rand.

| petru10 explică:

Are 9 luni-17 kg, mananca pro plan cu royal canin (le combin), de saptamana viitoare ii dau cafortan articulatii si masa musculara.