| adytamatadrian a întrebat:

Buna seara TPU, am o poblema, vreau sa-mi iau un caine dar nu stiu ce rasa dintre ciobanesc belgian malinois si ciobanesc german. Malinois imi place, dar si ciobanescul german. Problema este ca am auzit ca germanul este mai mare si mai robust si malinois este mai mic de statura dar amandoua rasele de minim 60 cm mascul si minim 58 cm la femela. Malinois se poate face de 63-62? Dau funda la cine imi spune daca poate sa ajunga malinois la asa inaltime...

1 răspuns:
| Tonii_Tonii_1996 a răspuns:

Salut,
Ciobanescul belgian poate ajunge si pana la 68-69 cm dar depinde si de parinti. In general sunt mai mici de statura ca si ciobanescul german si ajung in medie undeva la 58-62cm.