| SupradozaDeViseXD a întrebat:

Ce rasa de caine este potrivita pentru apartament? Dar nu vreaurase de caini pitici, vreau o rasa care sa ajunga pana la genunchi.

6 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Daca vrei sa iti ajunga pana la genunchi poti lua un Cocker Spaniel. Eu imi voi lua unul in vacanta de Pasti. Eu am mai avut o corcitura de cocker cu pechinez si iti zic din propria exp ca era un caine extrem de destept. Eu iti recomand aceasta rasa. App aceasta rasa este pentru apartament, daca faci miscare cu el\ea. Un Cocker nu costa mai mult de 2-3 milioane.
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Alta rasa este king charles spaniel si aceasta creste aproape pana la genunchi si este perfecta pentru apartament. Din pacate nu stiu nimic despre ei. Insa iti pot zice ca acestia costa ceva, oricum este mai mult ca un Cocker.
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Eu una am avut de ales intre mai multe rase frumoase unde era king spaniel dar am ales Cockerul.
Eu una iti recomand Cocker Spaniel.

| Bianca_6973 a răspuns:

O rasa buna este Bishonul.Nu lasa par si sunt jucausi.

| pisicutzaa a răspuns:

Cocker spaniol

| asdfxy a răspuns:

Pai, daca nu-ti iei caine asa din moft, cum fac unii/multi : D/, atunci ORICE, crede-ma. Scuza-ma, dar numai idiotii spun ca nu poti tine caine mare la bloc.happy Nu te lua dupa altii, daca chiar vrei un caine, tu stii ce poti, de ce esti in stare + de ce nu esti in stare. Multi zic ca e un chin pentru caine sa-l tii la bloc -fals-, daca ESTI o gazda BUNA nu conteaza unde locuiesti. E mai bine sa-ti tii cainele in curte, legat de un copac amarat, doar asa, "de paza"? Daca iti iubesti cainele si esti cu picioarele pe pamant + bine informata despre animale atunci poti adopta orice rasa. Iti va schimba viata un pic, o sa ai o viata putin mai grea, dar MULT mai fericita. Primul an va fi mai ales greu, dar dupa cativa ani va obisnuiti impreuna. Daca e bine educat /ceea ce depinde de tine/ atunci o sa fie un pic mai usor.:] Daca esti inteligenta + iti iubesti cainele ai sa-ti rezolvi problemele. Daca locuiesti in apartament, eu zic ca animalul are nevoie de o plimbare de 3 ori/zi. By the way, iubirea nu are limite. happy Si eu stau la apartament si peste cateva saptamana. o sa-mi cumpar un labrador retriever. :] sunt caini fff destepti si iubitori, ti-i recomand. In primul rand citeste despre rase + despre caini, afla multe despre comportamentul lor, sa stii cum sa-l dresezi, sa fii o gazda buna. Insa daca tu NU vrei probleme [doar distractie si joaca] atunci mai bine nu-ti cumperi caine. Nu e urat/rau sa fii gazda, dar sunt probleme si trebuie sa fii atenta la viata animalului. Trebuie sa fii putin mai responsabila, dar e OK, pentru ca merita. Fiecare om merita un caine + fiecare caine merita o gazda buna. Daca te lasi influentata de altii atunci toata viata vei sta pe ganduri. Nu-ti fie frica, trebuie sa-ti ai propriile experiente! happy Nimeni nu-ti poate spune ce sa faci. Daca esti convinsa ca o sa fii o gazda buna atunci de ce sa nu-ti cumperi un caine, draga? Daca ai nevoie de un caine, de un labrador, husky, pitbull, din ala mare, la apartament, CUMPARA-L! Lucrurile pe care nu le faci o sa le regreti mai incolo. Poate va fi prea tarziu.

| eres_7293 a răspuns:

Pitbool laughing