| drivere a întrebat:

Ce rasa de cal romaneasca sa-mi cumpar tinand cont ca eu o vreau sa-l folosesc la toate muncile campului

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cum sa iei lipitan pentru muncile campului? Eu te sfatuiesc un semigreu ceva, este exact ce trebuie

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Lipitanul este cal de calarie si tractiune usoara (sareta, trasura), in nici un caz nu-l poti pune la plug.
Cel mai bun de plug este, parerea mea, un ATV, sau avand in vedere legea noua, un tractoras, ca poti sa conduci tractor cu remorca mica daca ai categoria B. E bun si calul, dar necesita mai multa intretinere, si nutret pe toata perioada anului, tractorul (sau ATV-ul, dupa caz) consuma numai cand il folosesti.
Daca totusi vrei cai, exista o rasa dezvoltata in Romania, calul semigreu romanesc, sau rase "importate" dezvoltate in tarile baltice sau finlanda. Mai poti folosi cu succes si alte rase, ca hutulul/hutanul, un cal de munte obisnuit cu greul.

| Braunion a răspuns:

In ce secol traiesti? La muncile campului se foloseste tractorul... E mai ieftin ca un cal si mnai eficient. Caii se foloseau pe vremea lu Stefan cel Mare.

| anonimaM a răspuns:

Lipitan