| Tourniquet a întrebat:

Imi voi cumpara un hamster. Ce rasa credeti ca e mai buna tinand cont ca vreau sa fie jucaus si sa traiasca mai mult de un an? happy De ce?

5 răspunsuri:
| TurnOn a răspuns:

Pitic rusesc am eu si sa stii ca e tare jucaus! traieste 2-3 ani si l-am pierdut de vreo 2 ori dar s-a intors in camera mea deci eu nu-mi mai fac griji! sper sa te ajute! paa kiss

| ToxicSmile a răspuns:

Pai eu am avut hamsteri si mi-au placut dar cei mai dragalasi si cei mai frumusei hamsteri sunt aia pitici dar sa nu pui mascul cu mascul ca se vor bate si chiar daca ii desparti se omoara intre ei dar trebuie sa ai mare grije de ei pentru. cas micuti si le trebuie o cusca speciala si daca e de hamster obisnuit ai puteal sal pierzi:P
http://t3.gstatic.com/......tp?/images

Hasmsterul Alb Pitic Siberian http://t0.gstatic.com/......tp?/images

Hamster auriu http://t2.gstatic.com/......tp?/images

si Hamster Pitic Roborovski http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sper ca ti-am fost de ajutor si daca vrei informati despre cum sai ingrijesti poftim:Ingrijirea este foarte importanta cand vorbim de bunastarea animalului de casa. Animalele de mici dimensiuni, precum hamsterul, trebuie sa se obisnuiasca sa fie tinute in mana si ingrijite, de la o varsta frageda. Indicat este sa incepeti cu reprize scurte de ingrijire si sa le mariti durata treptat, pana cand animalul va sta linistit atunci cand il periati. Aceasta este o ocazie buna de a verifica si daca micutul are diverse probleme ale pielii, ca umflaturi sau iritatii. De asemenea, puteti inspecta si ochii, urechile, gura, nasul, labutele si unghiile animalului atunci cand acesta va sta linistit in mainile dumneavoastra.

Trebuie sa va asigurati ca nu provocati animalutului disconfort atunci cand ii controlati dintii sau unghiile pentru mai mult timp. Daca dintii patrupedului sunt prea mari atunci acesta nu va mai putea manca si va deveni infometat. Cea mai buna varianta, in cazul companionilor de mici dimensiuni, ar fi o vizita la doctorul veterinar pentru taierea dintilor si a unghiilor. Fata de alte animale de mici dimensiuni, ca iepurii sau porcusorii de Guinea, hamsterii nu au nevoie sa le fie taiate unghiile in mod regulat. Majoritatea hamsterilor isi rod unghiile pentru a le tine scurte. Chiar daca unghiile hamsterului pot fi destul de ascutite, acesta nu va poate zgaria daca il tineti cum trebuie in mana. Totusi, unghiile acestui animalut se pot intepeni in podeaua unei custi de sarma sau intr-un covor, asa ca incercati sa depistati cand unghiile devin prea lungi.

Hamsterii se spala singuri, la fel ca pisicile. Isi vor linge picioarele si labutele si isi vor verifica blana. Nu este deloc nevoie sa facem baie acestor rozatoare. De fapt, nu exista niste cerinte speciale pentru ingrijirea acestor patrupede. Rasele cu par lung, in schimb, vor avea nevoie cateodata sa le fie indepartate mici impuritati din blana. Pentru aceasta sarcina puteti folosi o periuta de dinti moale.

Unele varietati de hamster prefera baile de nisip. Pe piata se gaseste un nisip special pentru aceste animale, la fel de bun si pentru chinchilla (nu folositi nisip normal si cu atat mai putin din cel luat din curte sau din preajma vreunei constructii, pentru ca poate afecta sanatatea animalului). Hamsterii se vor invarti prin acest nisip pentru a indeparta orice mizerie din blana. Folositi un vas destul de mare pentru ca hamsterul sa aiba loc sa se miste iar nivelul nisipului trebuie sa fie de aproximativ 1.3 cm. Daca vasul nu este destul de inalt (cam 5 cm) atunci o mare parte din nisip se va imprastia in jur. Lasati animalutul sa se "scalde" cat doreste, o data pe saptamana, si inlocuiti nisipul dupa doua sau trei folosiri.

Hamsterul are grija de propriile urechi destul de eficient insa exista semne care ar putea indica o afectiune si nevoia ca dumneavoastra sa luati masuri. Daca observati ca animalutul se scarpina excesiv in zona urechilor sau acestea sunt rosii si inflamate trebuie sa mergeti cu hamsterul la doctorul veterinar.
Un animal mic care este batran sau supraponderal nu mai reuseste sa se ingrijeasca singur cum trebuie. Totusi, ii place sa fie curat, asa ca incercati sa stabiliti o rutina a ingrijirii si respectati-o toata viata animalutului. Sper ca ti-am fost de ajutor si daca hamsterul te musca sa nu-i faci rau ca nusi da seama ok? sper ca ti-am fost de ajutor

| ralucutza234215_5662 a răspuns:

Eu iti recomand porcusorul de guineea dar daca tu doresti hamster acela pitic este tare haios dar necesita multa atentie deoarece este tare mic si se imbolnaveste repede si daca vrei sa ai un hamster care sa nu stea deloc cumpara un hamster chinezesc este maro

| horea212 a răspuns:

Pai ar fi bine pitic dar daca il pierzi prin casa ai ce cauta dar sunt mai multe rase pitic chinezersc, arab...bafta alege-l pe cel mai dragut

| Constantin_Ali_Mihai_1990 a răspuns:

Eu am hamster pitic roboro si este foarte dragut! Media de viata este de 2 ani!
Sper ca ti-am fost de ajutor