| AngelHugz a întrebat:

Ce rase de caini as putea tine la bloc?

Răspuns Câştigător
| ioana100 a răspuns:

Orice caine poate fi crescut in apartament, daca te simti responsabil, sa ii acorzi atentia necesara, plimbari lungi, zilnice. Trebuie mereu sa te astepti la cate un pantof/soseta roasa.Acesta este risculhappy
Cunosc cateva persoane care detin un boxer.Sunt foarte multumiti, bineinteles, necesita efort financiar si multa rabdare. Daca esti incepator, nu iti recomand un caine de talie mare, poti incepe cu o rasa medie, daca nu iti plac cele pitice.Eu detin un caniche miniature, este o rasa perfecta pentru apartament, dar este cu totul alegerea ta!
este un caine foarte inteligent, se ataseaza repede de stapan.Aceasta rasa este foarte usor de dresat, iti spun din propria experienta, am luat-o pe Mia cand avea sase luni, la aceasta varsta erau slabe sanse sa mai fie dresata.Am castigat-o la un concurs pe internet,nu stia sa se joace,se speri de fiecare zgomot,era foarte bolnava,nu era obisnuita cu scosul afara, mai pe scurt, era un caine foarte traumatizat.
In scurt timp am invatat-o sa umble in lesa, foarte repede a prins tot ce am invat-o, cand spui pudel, zici eleganta, seriozitate si inteligenta! Acuma, Mia este un alt caine, eu nici numai folosesc lesa, stie multe comenzi, face diferenta intre jucarii(ex. daca ii zic sa imi aduca mingea, mi-o aduce, la fel si cu "puisorul","ursueletul","rata" si celelalte jucarii.Nu zic asta ca sa imi laud capacitate de invatare a cainelui meu, vreau sa arat cat de destept poate fi un caine, in special un caniche!
Are o blana foarte eleganta, nu naparleste, aceasta trebuie pieptanata des ca sa nu se incalceasca.Este un caine minunat, recomand! daca doresti alte sfaturi, mi le poti adresa si iti voi raspunde cu mare drag. sper ca te-am ajutat.mult succes!happy
p.s:imi cer scuze de greselile de exprimare, sunt pe tableta si imi e greu sa le editez, o sa fac acest lucru mai pe seara, cand o sa ajung la un laptop.

17 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Basset hound este cel mai potrivit:este caine de vanatoare dar nu este foarte activ:ii place sa doarma mult, sa fie mangaiat pe burta, aduce mingea daca o arunci, e bine ca atunci cand e singur sa ii lasi multe jucarii de rontait.Ii contrazic pe cei care spun ca Beagle este potrivit pentru apartament.Cateii ca labrador beagle sau dalmatian nu rezista nici 20 de min fara stapanul/a pe care il/o iubeste mai mult.Am avut si eu, deci spun din proprie experienta.Eu nu iti mai pun site cum arata dai tu search pe google la basset hound si ai sa vezi. Daca mai ai intrebari cauta-mabig grin. Funda?

| anna9999 a răspuns:

Teckel,bichon,pechinez,terrier,
Chihuahua,beagle

| angelBlack00 a răspuns:

Westie, Bichon, Yorky, Shitzu.

| Fragile a răspuns:

Poti avea orice câine,chiar şi maidanez, dacă îţi e drag şi nu deranjează vecinii, nu latră noaptea, îşi face nevoile afară, etc.Baftă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai potrivit este Yorkshire Terrier, iti spun din propie experienta!

| Kriss96 a răspuns:

Depinde cat de mare este apartamentul in care stai.In general,indiferent de cat de mare este spatiul,este bine sa-ti iei o rasa de talie mica: Bichon (Maltez,Frize,Bolognez,Havanez),Yorkshire Terrier,Shih tzu,Pekinez,Jack Russel Terrier,Chihuahua,Mops,Boston Terrier,Caniche Pitic,Pinscher Pitic,Chinezesc cu creasta,Pomeranian, Lhasa Apso, Westie, Beagle (mai putin totusi, pentru ca este caine de vanatoare si poate avea tentative de demolat apartamentul).

| Alexandru98 a răspuns:

Dalmațian

| هوراس a răspuns:

Bichon, pinscher pitic, shitu happy cam astea ar fi cele mai ok happy nu le cade parul, si chestii de genu happy

| kx123 a răspuns:

Bichon cred ca ar fi cea mai potrivita rasa.

| elysi a răspuns:

Terrieri (Jack Russell Terrier, White Terrier etc.)

| MrAnonymus a răspuns:

Labrador coker beagle bichon chiuaua pechinez

| Sisitta a răspuns:

Eu am bulldog frantuzesc

| bubulex a răspuns:

Mie imi place mult cavalier king micut si dragut happy

| MrBlue a răspuns:

Mops,Bichon,Bulldog,Yorkshire. Funda?

| Larα a răspuns:

Labrador,coker

| scumpikasmyle a răspuns:

Cihua hua

| deeli a răspuns:

Bichon,labrador.