| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac? Am un perus de 3ani, care pana acum o luna vorbea si era bland, insa acum, orice mananca se duce la obiectele din cusca, leagan, apa, si da mancarea afara, zboara haotic cand e liber, si abia daca sta 2 secunde pe deget, nu mai vorbeste, nimic! Ce sa faaac? In 3 zile termin o cutie de mancare, pentru ca da tot afara! Ajutati`ma va rog, sa ma duc la veterinar?

2 răspunsuri:
| DenisH a răspuns:

Papagalii nu isi cunosc stapanii si cine le da de mancare si "afectiunea ta" fata de ei cum spune mistique oh go on.Are cceva probleme de sanatate, cum spuneam si mai in sus unui user trebuie sa aiba zilnic vitamine si calciu in cusca, cel mai recomandat calciu este os de sepie. Dar dul la veterinar si el iti va da raspunsurile necesare, nio nu prea ne pricepem asa bine la animale ca si cum se pricep veterinarii... Sanatate si multa bafta!

| Amelya02 a răspuns:

Perusii sunt pasari carora le place compania.cred ca, daca este mascul.are nevoie de o femela pe langa el. Sau lipsa de atentie o fi de vina. Incearca sa-i pui muzica vesela, vorbeste cu el. Daca nu merge, administreaza-i un medicament prescris de veterinar. o fi deprimat saracul. Mult succeshappy